MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Morska otworzyła Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Wideo
od 7 lat
Politechnika Morska w Szczecinie otworzyła w poniedziałek najnowocześniejsze w Polsce a może i w całej naszej części Europy Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP), które uzupełni pozostałe Centra badawcze uczelni wykorzystywane już do prac badawczych. - A one wszystkie pozwolą szczecińskiej Politechnice rozwinąć skrzydła - powiedział podczas otwarcia centrum Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - Bo tak wygląda gospodarka przyszłości.

Na uroczyste otwarcie szczecińskiego Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających oprócz polityków i naukowców zostali zaproszeni przedstawiciele środowiska biznesu, szczególnie morskiego. Jak nas zapewnił rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie, Wojciech Ślączka, nie przypadkowo.

- 40 proc. czasu pracy Centrum chcemy przeznaczyć dla przedsiębiorców - podkreślił. - Mając licencje komercyjne i prawa, które nam dali producenci oprogramowania liczę, że zawiążemy bardzo dobrą współpracę ze środowiskiem biznesowym i morskim. Z tego co wiem, już są chętni. A w przyszłym tygodniu jadę do Krakowa na rozmowy z firmą, która się zajmuje automatyzacją nawigacji i budowy zdalnego sterowania. Chcemy z nią nawiązywać współpracę.

CEOP powstał na terenach należących do Politechniki Morskiej przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie - tuż przy Odrze. To ważne. Naukowcy będą dzięki temu mogli testować rozwiązania teoretyczne na dwóch modelach redukcyjnych (skala 1:20) rzeczywistych statków (masowca i kontenerowca), które umożliwią prowadzenie badań nad automatyzacją nawigacji, czy nad poszukiwaniem algorytmów autonomii żeglugi.

- To nie oznacza, że kiedyś oficer zostanie zastąpiony przez sztuczną inteligencję, ale na pewno ona będzie pomagała w zarządzaniu i eksploatacji statków, szczególnie handlowych, dalekomorskich - przyznał.

Model redukcyjny, to statek rzeczywisty przeskalowany do rozmiarów umożliwiających badania: ma śrubę, ster i współczynniki tak dobrane, by się zachowywać, jak prawdziwy statek, jak jego pierwowzór.

- Żeby prowadzić badania trzeba mieć narzędzia, które zachowują się w wodzie tak, jak statki rzeczywiste - dodał rektor Ślączka.

W samym Centrum jest przygotowanych jedenaście nowoczesnych laboratoriów:

 • Laboratorium technologii nawigacyjnych i technik satelitarnych
 • Laboratorium sterowania modelami redukcyjnymi
 • Laboratorium pozycjonowania ruchomych obiektów pływających
 • Laboratorium pozycjonowania konstrukcji i robotów podwodnych
 • Laboratorium przetwarzania danych pomiarowych
 • Laboratorium kartograficzne
 • Laboratorium informatyczne
 • Laboratorium stateczności i eksploatacji statku śródlądowego
 • Laboratorium modelowania skutków awarii obiektów pływających
 • Laboratorium modelowania dróg wodnych i infrastruktury
 • Laboratorium automatycznej identyfikacji ruchu obiektów

- Budowa Centrum umożliwi nam przede wszystkim zrealizowanie najważniejszego celu: rozwoju istniejącej bazy badawczej odpowiadającej światowym standardom prowadzenia badań naukowych w gospodarce morskiej - nie ukrywał zadowolenia Wojciech Ślączka.

Obecny na otwarciu Centrum minister Arkadiusz Marchewka podkreślił, że autonomiczne jednostki, podwodne roboty i algorytmy do sterowania statkami, to jest przyszłość gospodarki morskiej.

- To wielka radość, że Politechnika Morska w Szczecinie tę przyszłość będzie kreować - powiedział. - I odpowiadać na najważniejsze wyzwania stojące przed gospodarką morską. Niecałe dwa lata temu Akademia Morska przemieniła się w Politechnikę Morską. Mówiliśmy wtedy, że to będzie impuls, wiatr w żagle uczelni. I to są właśnie pierwsze tego efekty.

Minister Marchewka zadeklarował wsparcie resortu. Przyznał, że jest ze szczecińskiej uczelni dumny.

W podobnym tonie wypowiedział się Olgeird Geblewicz, marszałek województwa - inwestycja powstała m.in. z dotacji regionalnych.

- Jesteśmy w wyjątkowym miejscu na mapie Polski jeśli chodzi o infrastrukturę badawczą - zauważył. - Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających jest jednym z najnowocześniejszych Centrów tego typu w Europie. Rektor Politechniki stworzył nowoczesną instytucję, markę, która ma uzasadnione aspiracje, by mierzyć jak najwyżej. Powiedzmy to: nasza Politechnika, to nowoczesna uczelnia, która świetnie radzi sobie z dydaktyką, ale także w badaniach rozwoju i wdrożeniach.

CEOP jest główną i najważniejszą inwestycją w Politechniki Morskiej w zakresie infrastruktury badawczo-naukowej od lat. Kosztowała: 29,5 mln zł. Jak zapewnił rektor uczelni, będzie służyć wszystkim wydziałom i wszystkim kierunkom PM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński