MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Szkoleniowe Offshore na Politechnice Morskiej oficjalnie otwarte

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Politechnika Morska zaprezentowała nowoczesne laboratorium, turbinę wiatrową oraz Centrum Szkoleniowe Offshore na nowym obiekcie przy ul. Willowej. Dzięki temu studenci będą się uczyć w warunkach, jakich nie mają inne tego typu uczelnie.

W maju Politechnika Morska obchodzi swoje święto. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni wręczono wyróżnienia: dla najaktywniejszego studenta - laureatką została Elżbieta Stojanowska, Wykładowcą Roku został mgr Norbert Marchewka, a statuetkę Wilka Morskiego otrzymał Andrzej Montwiłł.

W ramach obchodów 20-lecia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu (WIET) uroczyście otwarte zostało nowe laboratorium Automatyzacji Procesów Magazynowych. Jest to unikatowe w skali kraju laboratorium wyposażone w sorter. Dzięki nowoczesnej technologii urządzenia istnieje również możliwość tworzenia planów sortowania oraz szczegółowych grup SORT planu, a także samodzielne projektowanie kodów kreskowych.

- W tym laboratorium student będzie w stanie poznać wszelkie rozwiązania dotyczące automatycznej identyfikacji rzeczy. To, czego się tu nauczy, będzie mógł wykorzystywać wszędzie, gdzie są kody kreskowe czy kody QR - mówi prof. Stanisław Iwan, dziekan Wydziału Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu. - Na pewno laboratorium będzie się rozwijało.

Wiele się działo także na Wydziale Mechanicznym przy ul. Willowej 2. Tam wszyscy goście mogli uczestniczyć oficjalnym otwarciu turbiny wiatrowej i Centrum Szkoleniowego Offshore.

- Turbina posiada wszystkie mechanizmy jak w rzeczywistym wiatraku. Co prawda nie ma napędu wiatru, ale ten napęd jest zapewniony elektrycznie - Będziemy tu szkolić serwisantów, ale z uprawnieniami elektrycznymi, jak i tymi niezbędnymi do pracy w offshorze - mówi prof. Artur Bejger, prorektor ds. nauki PM. - Studenci będą mieli możliwość poznania wszystkich mechanizmów i zasad, które funkcjonują w turbinach. Będziemy też mogli sprawdzić samych siebie, ponieważ prowadzimy badania naukowe, które będziemy mogli zweryfikować na rzeczywistej turbinie. Pierwsze zajęcia na turbinie będziemy mieli w przyszłym semestrze, czyli po wakacjach.

Podczas otwarcia Centrum Szkoleniowego Offshore zaprezentowano pokaz możliwości symulatorów, uruchomiono m.in. kulę do wytwarzania fal, dmuchawy do kreowania wiatru wyposażone w spryskiwacze, ponieważ deszcz w sztormie pada poziomo. Oprócz tego system nagłośnienia, stroboskopy imitujące błyskawice oraz bardzo efektowny generator ciężkiej mgły.

- Dzięki Centrum Szkoleniowego Offshore zapewnimy sobie kształcenie praktyczne studentów w zakresie ratownictwa, czyli praktycznego ratowania życia i mienia na morzu - mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor Politechniki Morskiej. - Do tej pory robiliśmy to w dużo gorszych warunkach, bo przy ul. Dębogórskiej w kanale. Tutaj możemy to robić w dużo lepszych warunkach symulując ratowanie osób na morzu przy pomocy tratwy czy szalupy i wciąganie ich do helikoptera. To jest pierwszy etap. Drugi etap to kształcenie studentów na II roku w zakresie energetyki wiatrowej Kursy GWO i Szkolenia GWO dla pracowników branży Energetyki Wiatrowej są takie same dla wszystkich funkcji i kompetencji, jakie występują w tym przemyśle, co oznacza, że pani sprzątająca i pan prezes muszą przejść takie samo szkolenie. W naszym ośrodku będziemy certyfikować zarówno naszych studentów, jak i klientów komercyjnych. Do tej pory nie mieliśmy dostępu do tego typu bazy, a teraz będziemy niezależni.

- To centrum jest tak ważne jak Port Szczecin-Świnoujście, który jako pierwszy wchodzi w offshore, a uczelnia jest niezbędna, jeśli chodzi o kształcenie pracowników tego sektora - mówi Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Uroczystości zakończono zasadzeniem dębu im. prof. Aleksandra Walczaka, pierwszego doktora honoris causa uczelni. Na terenie przy ul. Dębogórskiej 7-8, gdzie mieści się obecnie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających oraz trwa budowa Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego, powstanie aleja dębów poświęcona kolejnym laureatom honorowego tytułu doktora honoris causa Politechniki Morskiej w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński