Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Police walczą z otyłością! Program przeciwdziałania nadwadze i otyłości u dzieci

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Leczenie otyłości
Leczenie otyłości Archiwum
Otyłość to choroba przewlekła, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Jest też często przyczyną innych schorzeń. Trzeba ją leczyć. Nie wystarczy często stosowane przez nas 2-3 tygodniowe odchudzanie - nawet dietą cud.

Odchudzanie się pomaga - najwytrwalsi są w stanie zrzucić nawet kilkanaście kilogramów. Jednak nie pomoże w skutecznym leczeniu nadwagi i otyłości. Do tego jest konieczna zmiana nawyków żywieniowych połączona z przemyślaną aktywnością fizyczną.

I to nie na chwilę - na całe życie! Na dodatek najlepiej nie robić tego na własną rękę. Żeby zredukować masę ciała, trzeba mniej jeść (dostarczać organizmowi mniej kalorii). Cały problem w tym, by dostarczyć ich tyle, ile trzeba. Z tym że każdy z nas ma inne zapotrzebowanie, które zależy m.in. od wieku, sprawności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy, zaawansowania otyłości i innych chorób. To dlatego efekt leczniczy możliwy jest do osiągnięcia przy ścisłej współpracy z lekarzem i w porozumieniu z dietetykiem.

To samo dotyczy aktywności ruchowej. Jej dopasowanie do stanu zdrowia, kondycji fizycznej i stopnia zaawansowania otyłości powinien ustalić lekarz wspólnie z fizjoterapeutą.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie, rozpoczął właśnie realizację "Powiatowego programu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół w Powiecie Polickim." Obejmie trzy gminy: Dobra, Kołbaskowo i Nowe Warpno - skorzysta z niego około 400 dzieci. Udział jest dobrowolny i bezpłatny.

Program podzielono na dwa etapy. Pierwszy, to badania przesiewowe, które mają wyłonić dzieci, które są zagrożone nadwagą i otyłością poprzez m.in. ocenę masy ciała (pomiary antropometryczne i bioimpedencja), ciśnienia tętniczego krwi i sprawności krążeniowo-oddechowej (Kasch Pulse Recovery Test). Później, podczas realizacji drugiego etapu, przewidziano konsultacje ze specjalistami (lekarzami, psychologami, dietetykami i specjalistami w zakresie aktywności ruchowej) oraz działania edukacyjne skierowane nie tylko do dzieci, ale również do ich rodziców.

Opieka specjalistyczna odbędzie się w Poradni Specjalistycznej dla dzieci i młodzieży SPSK1 w Szczecinie. Badania będą prowadzone w bezpieczny i przyjazny dla uczestnika sposób przez zespół pielęgniarek. W przypadku ewidentnych przeciwskazań zdrowotnych zakres badania zostanie ograniczony do niezbędnego minimum.

Etap pierwszy programu już trwa.

– Rozdane zostały wśród dzieci i ich rodziców formularze dotyczące zgody na udział w programie – mówi Mateusz Frąckowiak, rzecznik prasowy powiatu polickiego.

Badania przeprowadzone podczas realizacji programu wskażą, które dzieci są zagrożone lub nawet mają zaczątki nadwagi czy otyłości. Potem specjaliści spróbują zdiagnozować przyczynę, która wywołała nieprawidłowe spożytkowanie pokarmów - to podstawa skutecznego leczenia otyłości.

Najczęstszymi czynnikami powodującymi otyłość są nasze nawyki związane z codziennym życiem, czyli nieprawidłowe odżywianie, a także rodzinne zwyczaje przyrządzania i spożywania posiłków, choćby jedzenie zbyt dużo, zbyt często, nieregularnie, zbyt późno w nocy, czy zbyt słodko. Dodatkowo wzmacniają je: spożywanie produktów wysoko przetworzonych, z konserwantami, "ulepszaczami" i sztucznymi barwnikami, które często kupujemy skuszeni ich ceną. Do tego dochodzi jeszcze niska aktywność ruchowa i stres.

Przypomnijmy, że otyłość uznano za chorobę ponad 50 lat temu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała ją na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych. W Polsce lista ta obowiązuje od 1996 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński