Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polemika nad grobem zasłużonego, śp. Stanisława Krzywickiego. Wola rodziny kontra urząd

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Gdzie spocznie śp. Stanisław Krzywicki? Wola rodziny kontra urząd
Gdzie spocznie śp. Stanisław Krzywicki? Wola rodziny kontra urząd Archiwum prywatne/Opr. W. Banaszak/CC
31 maja zmarł długoletni dyrektor Książnicy Pomorskiej. Wydawałoby się, że człowiek tak zasłużony dla regionu spocznie w Kwaterze Zasłużonych Cmentarza Centralnego, ale pogrążona w smutku rodzina odbiła się od urzędniczego muru.

Nie tylko rodzina, ale i jedna z najważniejszych instytucji kultury, jaką jest Książnica Pomorska, liczy na to, że Stanisław Krzywicki, historyk, bibliotekarz, działacz społeczny, znajdzie miejsce wiecznego spoczynku w wyjątkowym miejscu, w Kwaterze Zasłużonych Cmentarza Centralnego. Najbliżsi zmarłego na razie wstępnie zaakceptowali zaproponowane miejsce na dawnym pochówku, bo tylko takie z odzysku są dostępne na największej nekropolii w Szczecinie.

- Zaproponowano nam miejsce w odległej części cmentarza, bo rzekomo w alei zasłużonych nie ma już miejsc na nowe pochówki. Nie daliśmy za wygraną i sprawdziliśmy sami. Miejsca są - mówi Włodzimierz Krzywicki, syn zmarłego. - Na dowód wykonaliśmy dokumentację fotograficzną.

Te argumenty, jak dodaje, nie przekonały urzędnika z bliskiego kręgu prezydenta Szczecina.

- Chcieliśmy osobiście pokazać sytuację na cmentarzu. Usłyszeliśmy, że pan urzędnik nie ma na to czasu - opowiada pan Włodzimierz. - Z tego, co ustalałem telefonicznie jeszcze 1 czerwca w godzinach popołudniowych, formalnej negatywnej odpowiedzi prezydenta Szczecina jeszcze nie przekazano do Książnicy oraz innych występujących o takie uhonorowanie taty podmiotów, a jedynie telefonicznie przekazano informację negatywną, o braku miejsc w Kwaterze Zasłużonych.

Rodzina jest w kropce, bo uroczystości pogrzebowe zaplanowano na środę 8 czerwca. O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy Zakład Usług Komunalnych.

- Od wielu lat nie ma nowych pochówków w Kwaterze Zasłużonych Cmentarza Centralnego. Zaproponowaliśmy rodzinie miejsca w Kwaterze Zasłużonych na Cmentarzu Zachodnim (cmentarz przy ul. Bronowickiej - przyp red.) i na Cmentarzu Centralnym od strony ul. Mieszka I - mówi Andrzej Kus, przedstawiciel magistratu ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Jedno z miejsc wskazanych przez rodzinę (w Kwaterze Zasłużonych Cmentarza Centralnego - przyp. red.) jest tuż po ekshumacji, ale ma betonową komorę i wymaga przygotowania, nie można od razu pochować zmarłego. Z kolei pozostałe miejsca wskazane przez rodzinę nie mogą być wykorzystane na pochówki. Cmentarz Centralny straciłby swój układ, gdyby doszło do pochówków w każdych miejscach wskazanych przez rodzinę, na przykład na ścieżkach. Nie jest prawdą, że Wydział Usług Cmentarnych narzuca miejsce. Wygląda to tak, że rodzina udaje się z pracownikiem i wybiera proponowane miejsce. Nigdy nie narzucamy wyboru.

Dodajmy, że z wnioskiem o uhonorowanie zmarłego wystąpiła Książnica Pomorska. Stanisław Krzywicki niemal przez 30 lat kierował placówką.

Kim był Stanisław Krzywicki?

Urodził się 4 listopada 1933 r., ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1958 r. całe Jego życie zawodowe związane było ze Szczecinem. Był dyrektorem, ale przede wszystkim był bibliotekarzem i nauczycielem. Dzięki Jego zaangażowaniu został wybudowany nowy gmach Książnicy Pomorskiej, otwarty dla czytelników w 1999 r. Również z jego inicjatywy powstało istniejące do dzisiaj Towarzystwo Przyjaciół Książnicy Pomorskiej. Podczas swojej długoletniej pracy zawodowej został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami. W 2005 r. został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria artis”. Za upowszechnianie kultury w zakresie bibliotekarstwa otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został laureatem nagrody „Laur Zachodniopomorski” oraz przyznano mu godność „Ambasador Szczecina 2002”. Krzywicki gościł także wyjątkowego gościa w progach Książnicy. 13 maja 2000 r. bibliotekę odwiedził XIV Dalajlama, Tenzin Gjaco, przywódca Tybetu. Dostojny gość otworzył czytelnię buddyjską, przekazując dwie sutry, religijne księgi buddyjskie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński