MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podpisali umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Polic

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wideo
od 16 lat
Czas start. Od 16 listopada wykonawca ma 60 miesięcy na zaprojektowanie i wykonanie obwodnicy Polic.

- W historii gminy Police to umowa o największej wartości - zachwalał Władysław Diakun, burmistrz Polic, który otworzył spotkanie i przy okazji żartował, że gmina nie ma takich wpływów do budżetu jak kwota podpisanej umowy.

Przetarg w trybie "Zaprojektuj i wybuduj" wygrała firma Strabag, która wyceniła swoje usługi na 116 492 685 złotych i udzieliła 60 miesięcy gwarancji. To firma znana w regionie m.in. z budowy pierwszego etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju czy budowy S10, a konkretnie drugiej jezdni obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa. Strabag modernizował również drogę ze Szczecina do Polic w Przęsocinie. Okazuje się, że najtrudniejsza nie będzie budowa, a uzyskanie decyzji środowiskowej.

- Mamy 20 miesięcy, żeby uzyskać decyzję środowiskową. Później 10 miesięcy do uzyskania pozwolenia na budowę, a potem 30 miesięcy na samą budowę - mówi krótko o inwestycji Marek Zaręba, dyrektor techniczny oddziału firmy Strabag. - Myślę, że nie powinno być poważniejszych problemów z budową. Potencjalne możliwe będą wzmocnienia gruntu. Coś kłopotliwego może być w ziemi, na odcinku którego nie będziemy budować, a który jest do zaprojektowania.

Przypomnijmy, że gmina Police chce wybudować nową drogę od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 114 (ul. Tanowska) aż do skrzyżowania z drogą powiatową nr 3914Z Szczecin - Przęsocin-Police. Natomiast odcinek od skrzyżowania z drogą powiatową nr 3914Z (ul. Przęsocińska) do skrzyżowania z drogą powiatową nr 3934Z (ul. Nadbrzeżna), będzie wyłącznie zaprojektowany.

Prezydent Piotr Krzystek poinformował "Głos" o ważnej zmianie dotyczącej budowy trzeciego etapu Trasy Północnej. Przy okazji budowy tej trasy, ul. Szosa Polska zostanie poszerzona w kierunku Polic i dostosowana standardem do Trasy Północnej, a więc po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

- Przyjmujemy za dobrą monetę tę deklarację, to wspaniała informacja, że Szczecin ma poprowadzić drugą jezdnię do granicy gminy Police, a konkretnie do drogi powiatowej w Przęsocinie, która była przebudowana - mówi Jakub Pisański, zastępca burmistrza Polic. - My zamówiliśmy stosowną koncepcję w pracowni DiM, która przygotowuje nam opracowanie dotyczące poprowadzenia obwodnicy po wschodniej stronie Przęsocina. Daj Boże, że w międzyczasie będziemy dowiadywać się, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad robi Zachodnią Obwodnicę Szczecina, bo to jest kluczowa inwestycja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński