Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pochodzą ze Szczecina i są zwycięzcami jednego z najważniejszych w Polsce konkursów muzycznych

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zdobycie statuetki „Złotej Kosy" umożliwiło Curcumie nagranie debiutanckiej płyty pt. „Ona" w kultowym Izabelin Studio pod czujnym okiem Andrzeja Puczyńskiego.
Zdobycie statuetki „Złotej Kosy" umożliwiło Curcumie nagranie debiutanckiej płyty pt. „Ona" w kultowym Izabelin Studio pod czujnym okiem Andrzeja Puczyńskiego. archiwum Curcuma
Tworzą eklektyczną muzykę. Piszą teksty trochę o sobie, trochę o tym, że trzeba kochać, trochę o tym, że źle się dzieje. Na mapę muzyczną Szczecina wkroczyli w 2011 roku i trwają do dzisiaj.

Zespół Curcuma ma na koncie występy przed takimi artystami jak Organek, Nocny Kochanek oraz brytyjski Lion. W 2011 roku zaprezentowali swój album „AKU (Acoustic Live Seassion)” i bardzo szybko zyskali pozytywną prasę oraz rozgłos.

Grają długo, chociaż skład się zmienia. To już właściwie trzecia Curcuma.

- Lepiej jak zespół jest energetycznie trący się niż jak jest strefie komfortu – uważa Łukasz „Szurbo” Szurbolski, wokalista zespołu.

Zespół jest zwycięzcą jednego z najważniejszych w Polsce konkursów muzycznych - Antyfestu, organizowanego przez największą rockową rozgłośnię - Antyradio. Zdobycie statuetki „Złotej Kosy" umożliwiło Curcumie nagranie debiutanckiej płyty pt. „Ona" w kultowym Izabelin Studio pod czujnym okiem Andrzeja Puczyńskiego. Singiel zapowiadający wydawnictwo „Ziemia niczyja" doszedł do pierwszego miejsca listy przebojów Turbo Top. Wraz z drugim utworem „Nie zasypiaj" promującym płytę były przez wiele tygodni codziennie prezentowane na antenie Antyradia. Oficjalnie jedenaście autorskich kompozycji z albumu „Ona" ukazało się w czerwcu 2020 roku i zostało ciepło przyjętych zarówno przez krytyków muzycznych, jak i nowych i starych słuchaczy Curcumy.

- Antyfest udało nam się wygrać tuż przed pandemią. Czas między Antyfestem i pandemią spędziliśmy nagrywając płytę w Izabelinie. Płyta się spodobała i mieliśmy dwa utwory w Antyradiu, ale premiera płyty odbyła się w pandemii, więc nie mieliśmy możliwości promować jej koncertowo – wspomina wokalista.

Dobrą stroną tej sytuacji okazał się album „AKU", który zespół nagrał do sieci. Powstały nagrania live bez publiczności i dzięki temu zespół zaczął grać akustycznie.

Curcuma jest określana jako zespół grający postgrunge i pierwsza płyta zespołu była stricte rockowa, ale na kolejnej już pojawiło się więcej elektroniki. Dzisiaj zespół już nie określa swojej muzyki jako postgrunge, ponieważ to, co tworzy, jest dużo bardziej eklektyczne. Nawet nie stara się o stworzenie spójnego materiału na płycie, ponieważ dzisiaj ludzie inaczej słuchają muzyki. Kiedyś bardziej przykładali wagę do czystości gatunku muzyki, której słuchają, dziś nikogo nie razi, jeśli ktoś słucha hip hopu i rocka. Dlatego jeden utwór na płycie może nawiązywać do hard rocka, a drugi brzmieć elektrobitem. Według Łukasza takie podejście rozwija.

W 2022 roku rozpoczęły się prace, ponownie w Izabelin Studio z Andrzejem Puczyńskim, nad drugim długogrającym albumem zespołu. Tym razem Curcuma udała się w kierunku nowych elektronicznych brzmień połączonych z rockową ekspresją i mainstreamową aranżacją. Elektronika interesująco uzupełniła gitarowe brzmienia. Całość dotarły mocne i wciągające teksty Łukasza Szulborskiego.

Łukasz przyznaje, że od jakiegoś czasu stara się słuchać mniej muzyki, a chętniej skupia się na
słuchaniu książek, chociaż nadal inspirują go dźwięki.

Sam Łukasz „Szurbo” Szulborski swoje zainteresowania słowem przełożył na debiut literacki i wydał książkę „Gawęda barowa pt. Polacy, czyli na trzeźwo daj spokój". W zbiorze esejów, można tak powiedzieć, próbuje zarysować to, co nieuchwytne w nas, Polakach. Wszelkie podsumowania wydają się tu niemożliwe, i im bardziej brniemy w temat, tym większym sitem próbujemy zaczerpnąć z meritum. Szurbo kreśli sylwetki Polaków wschodnich, zachodnich, polskich kobiet, żuli, radzi jak przygotować świąteczną kłótnię. Wszystko niby pół żartem, czasem okraszone ostrym językiem, ale osadzone w historii Polski i jej sąsiadów.

Zespół od kilku lat z powodzeniem koncertuje zarówno w klubach, jak i na dużych imprezach ogólnopolskich i zagranicznych. Dwukrotnie wystąpił na Pol'and'Rock Festiwal, można go było usłyszeć na gali Antyradia obok Organka i brytyjskiego zespołu Lion czy też na Rock for People - jednym z najbardziej popularnych letnich festiwali muzycznych w Czechach, a także na Anty-Sylwestrze Antyradia, gdzie towarzyszył na scenie Nocnemu Kochankowi i grupie Bruklin.

Ostatnio pojawił się podczas szczecińskiej imprezy Żagle 2023. Mimo padającego deszczu dał energetyczny koncert w plenerze w pięknych, choć dosyć mokrych okolicznościach przyrody. Obecność na szczecińskich imprezach jest obowiązkowa.

Curcuma

Szczeciński kwintet muzyczny, który tworzą Łukasz "Szurbo" Szulborski (wokal), Jakub "Degóra" Degórski i Tomasz Jóźwiak (gitary), Wojtek Król (bas) oraz Adam Partyka (perkusja). Ich muzyka to miks melodyjnego rocka i alternatywy z progresywnymi akcentami i polskim tekstem. W skład zespołu wchodzą muzycy współpracujący między innymi z Dawidem Podsiadło, Damianem Ukeje, Łukaszem Drapałą, Kraków Street Band, My Riot, Chemią.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński