Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raphael Rogiński w najbliższy piątek pojawi się w winyle.fm

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Raphael Roginski to gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego
Raphael Roginski to gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego Mat. prasowe
Raphael Rogiński to postać doskonale znana na polskiej i międzynarodowej scenie. Współtwórca tria Shofar z Mikolajem Trzaską i Maciem Morettim, lider zespołów Cukunft i Wovoka oraz wielu innych autorskich projektów. W piątek o godz. 20 zagra koncert w winyle.fm.

Raphael Roginski – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym.

7 września 2023 roku nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic ukazał się nowy solowy album gitarzysty i kompozytora Raphaela Rogińskiego. „Talán”, bo taki nosi tytuł, zawiera osiem premierowych kompozycji na gitarę. To pierwsze solowe nagrania muzyka od czasu wydanej w 2017 roku płyty „Plays Henry Purcell”.

„Talán” to bardzo stare (prawdopodobnie scytyjskie) słowo, które znaczy „może”.

„I tu chyba jest źródło mojego podejścia do tematu - biorę coś, by obok stracić” – tłumaczy Rogiński. - „To ciągły proces osiągania czegoś poprzez pochłanianie innego, ale też odwrotnie - utraty. Interesuje mnie ta miara. To również medytacja nad procesem, spokojne przyglądanie się”.

Choć w swoich poszukiwaniach muzycznych Rogiński nie ogranicza się do jednego rejonu świata, to „Talán” jest wynikiem fascynacji przede wszystkim Morzem Czarnym.

"Wszystkie utwory jakoś są z nim związane, a część powstała w Odessie – mieście, które stanowi geograficzną bramę do Azji. Tędy część moich przodków przeszła do Europy” – mówi muzyk. - „W czasie komponowania tych utworów poznawałem Morze Czarne fizycznie i duchowo. Zwane kiedyś Morzem Niegościnnym, stało się po jakimś czasie Morzem Gościnnym. W tym przypadku ujarzmiono mitologię, ale gdy tajemnica się rozmyła i spotkały się różne cywilizacje, po jakimś czasie powstały nowe mity.”

RAPHAEL ROGIŃSKI, 12 kwietnia, godz. 20.00, winyle.fm, Jagiellońska 86.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński