MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planują północną obwodnicę Stargardu. Szybko jednak jej nie wybudują

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Poszukiwany jest wykonawca dokumentacji dla obwodnicy północnej Stargardu. Planowana droga ma mieć długość 4,4 km. Jeśli powstanie, na terenie miasta nie będzie już żadnego odcinka dróg krajowych.

- Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wysłaliśmy ogłoszenie o przetargu na dokumentację dla obwodnicy Stargardu w ciągu DK20 - informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica północna Stargard ma mieć długość 4,4 km. Jeśli zostanie wybudowana, wtedy przez Stargard nie będzie już biegł żaden odcinek dróg krajowych. Obecnie przez Stargard biegnie odcinek drogi krajowej nr 20.

Ogłoszenie przetargu na dokumentację to dopiero początek długiej drogi do zbudowania obwodnicy.

- W zakres przetargu wchodzi opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego wraz z raportem oddziaływania na środowisko oraz elementów koncepcji programowej wraz z wykonaniem badań podłoża - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk. - Dokumentacja ta pozwoli w pierwszej kolejności wyznaczyć przebieg drogi, który zostanie wybrany w decyzji środowiskowej. Następnie zostaną uszczegółowione rozwiązania projektowe i określone warunki podłoża gruntowego.

Nie ma szans na to, żeby w bliskiej przyszłości obwodnica północna powstała. Samo przygotowanie dokumentacji to kwestia kilku lat.

- Łącznie na wykonanie całości dokumentacji projektant będzie miał 35 miesięcy - informuje Mateusz Grzeszczuk. - Dokumentacja pozwoli na ogłoszenie przetargu na realizację w formule Projektuj i buduj, co jest przewidziane na 2023 rok. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2024-2028.

Planowana obwodnica rozpoczynać się będzie kawałek przed Stargardem od strony Drawska Pomorskiego, będzie biegła w kierunku południowym, przetnie linię kolejową i dolinę rzeki Krąpiel.

- Trasa włączy się na węźle Stargard Wschód, który będzie musiał zostać rozbudowany, w istniejącą S10 - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk. - Dokładny przebieg drogi oraz rozwiązania techniczne zostaną określone w procesie przygotowawczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński