Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie już gotowe. Można podróżować w kosmos [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Rozpięta na trzech kondygnacjach lewitująca kula w Morskim Centrum Nauki przybliży mieszkańców Pomorza Zachodniego do gwiazd. To serce obiektu jest już gotowe. Otwarcie zaplanowano na maj tego roku.

Planetarium Morskiego Centrum Nauki będzie jedną z największych atrakcji w mieście i regionie. Widzowie będą mogli poczuć się tak, jakby naprawdę byli w kosmosie. Pokazy będą dotyczyć tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią i biologią. Będzie można podróżować do wnętrza ziemi, na dno oceanów czy wewnątrz ludzkiego organizmu.

- Nasze planetarium będzie to jedyny w Polsce tego typu obiekt dysponujący systemem do głosowania zamontowanym w fotelach. Dzięki temu zwiększymy interaktywność, nowoczesność i będzie to unikatowe planetarium w Polsce - mówi Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Na pierwszym pokazie zaprezentowano gościom wyprawę w kosmos oraz oglądanie układu nerwowego, krwionośnego i kostnego człowieka. Zobaczyć też można było bijące serce.

Planetarium MCN ma jeden z najnowocześniejszych systemów, w skład którego wchodzi cyfrowy system projekcyjny „full dome” 3D o rozdzielczości 8K złożony z pięciu projektorów, dziesięciu komputerów generatorów obrazu z oprogramowania SkyExplorer oraz wysokiej klasy systemu audio. Obraz wyświetlany jest na aluminiowym ekranie projekcyjnym o średnicy 10 m w technologii Ultreia Steam.

Mózgiem systemu planetaryjnego jest oprogramowanie SkyExplorer, które umożliwia prezentację pokazów astronomicznych, filmów popularno-naukowych, grafik 3D tworzonych w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie oferuje nieograniczony dostęp do katalogów i baz online: ciał niebieskich, planet, supernowych, egzoplanet, pulsarów, asteroidów, komet, kwazarów, naturalnych i sztucznych satelitów oraz wielu innych obiektów. Dzięki zaawansowanej technologii istnieje możliwość oglądania konstelacji czy astronomicznych punktów orientacyjnych. Możliwy jest lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików i lądowników.

Planetarium jest wyposażone w system umożliwiający głosowanie publiczności. System, który jest w nich zamontowany, umożliwia m.in. przeprowadzanie ankiet i konkursów dla widzów. Planetarium ma 41 foteli oraz dwa miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Kula planetarium ma średnicę 13 metrów i powierzchnię 531 m2. Grubość ścian wynosi 30 cm. Do jej wykonania potrzeba było 160 metrów sześciennych betonu, do produkcji którego zużyto 640 worków 25 kilogramowych cementu. Do uzyskania idealnej geometrii wykorzystano specjalnie wykonane szalunki firmy DOKA.

Kula jest zawieszona na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu bez podparcia. W jej wnętrzu przewidziano miejsce na niewielką scenę, gdzie można organizować występy artystyczne.

Koszt prac to 5,8 mln zł brutto.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 roku radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Ma zostać uruchomione w drugim kwartale 2023 roku.

Wartość projektu wynosi 132 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński