MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza przysięga żołnierzy-ochotników 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponad stu "terytorialsów" złożyło ślubowanie

Oskar Masternak
Przysięga terytorialsów
Przysięga terytorialsów Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Niedzielne ślubowanie w Szczecinie było pierwszym tego typu wydarzeniem w utworzonej przed kilkoma miesiącami 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Żołnierze w ten sposób zakończyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które odbyło się na poligonie w Wędrzynie. Podczas tego szkolenia, uczyli się m.in. wojskowej taktyki, udzielania pomocy przedmedycznej, musztry wojskowej, trenowali na strzelnicy. Po kilkanaście godzin dziennie.

- Przysięga wojskowa to najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza, który pamięta się do końca życia. Wstępując w szeregi Wojska Polskiego postanowiliście zmienić swoje życie, rozpoczynacie nowy rozdział w swoim życiu ale również nowy rozdział w historii Wojska Polskiego. Teraz oprócz szkolenia i zdobywania nowych doświadczeń wspólnie będziemy budować 14 Zachodniopomorską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz tworzyć wspólną wielką żołnierską rodzinę - mówił do swoich żołnierzy podczas uroczystości w koszarach w Szczecinie - Podjuchach, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak.

CZYTAJ TEŻ:

Czy mógłbyś zostać zawodowym żołnierzem? Sprawdź swoje predyspozycje!

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej funkcjonuje od 27 września 2019 roku. Powstała w ostatnim, czwartym etapie tworzenia struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w kraju.

Dziś jednostka liczy sobie około 200 żołnierzy - ochotników, bo oprócz tych, którzy złożyli w niedzielę przysięgę wojskową, wstąpiło do niej kolejnych stu byłych żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb czy absolwentów legii akademickiej, którzy przeszli wcześniej tzw. szkolenie uzupełniające, trwające osiem dni.

- Do terytorialsów wstąpiłem razem z ośmioma moimi uczniami z klasy mundurowej, tegorocznymi maturzystami - mówi szer. Konrad Chwastek, nauczyciel historii i WOS z Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. - Wstąpiłem do WOT bo czułem, że to mój obywatelski obowiązek. A jako nauczyciel uważam, że powinienem być przykładem dla moich uczniów. Ta służba jest przecież jednym z najlepszych przykładów postawy obywatelskiej. Wstąpiłem więc ja a moi uczniowie ze mną i razem przeszliśmy to trudne, wymagające i intensywne, szesnastodniowe szkolenie. To był dobry czas, zdobyliśmy umiejętności, które będziemy teraz rozwijać podczas kolejnych szkoleń rotacyjnych. A od poniedziałku wracamy do szkoły.

W ramach zachodniopomorskiej brygady OT powstają: kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie Brygady w Szczecinie - Podjuchach.

Wojska Obrony Terytorialnej stają się coraz bardziej znaczącym elementem systemu bezpieczeństwa Polski. Zobacz, kim są żołnierze WOT, ilu z nich to zawodowcy, jaki jest procent kobiet, w jakim wieku są żołnierze WOT, jakie mają wykształcenie itp.

Wojska Obrony Terytorialnej w liczbach. Płeć, wiek, wykształ...

ZOBACZ TEŻ:

Jaka przysługuje emerytura po zakończeniu służby w wojsku? Uśrednione stawki są różne, w zależności od uzyskanego stopnia. Zobaczcie dane!Na jaką emeryturę i rentę mogą liczyć wojskowi? Zobaczcie na kolejnych slajdach --->Dane pochodzą ze strony Ministerstwa Cyfryzacji [aktualne z dnia 6.08.2019r.]. Podane wartości są uśrednione

Takie emerytury i renty mają wojskowi w 2020 roku. Od szereg...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński