Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarek brakuje. Będzie promocja zawodu

Anna Folkman
Anna Folkman
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Pielęgniarek jest coraz mniej, są coraz starsze i już dziś ich brakuje. Byśmy nie zostali bez opieki marszałek, uczelnie i pielęgniarskie samorządy planują promocję tego zawodu. Niskie zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i średnia wieku kadr przekraczająca dziś 50 lat sprawiają, że za kilka lat na ratowanie systemu ochrony zdrowia może być już za późno. Mają w tym pomóc działania promujące zawód pielęgniarki i położnej, które przywrócą rangę tej profesji.

Zaplanowano kampanie medialne, dni otwarte szkół wyższych, konkursy tematyczne czy wprowadzenie przygotowania zawodowego w szkołach podstawowych i liceach. Na te działania, na początek przeznaczono 200 tys. złotych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z rektorami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie oraz pielęgniarskimi samorządami podpisał list intencyjny, który jest deklaracją wieloletniej współpracy, na początek do 2022 roku.

Same pielęgniarki nie ukrywają, że to ostatni dzwonek, by zapobiec wyrwie pokoleniowej. Zmiany demograficzne i coraz większe potrzeby społeczeństwa na usługi medyczne, ale także spadek aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych, ich migracje zarobkowe czy rosnąca średnia wieku sprawiają, że za kilka lat jakość życia i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Pomorza Zachodniego mogą być zagrożone.

- Od lat wychodzimy do społeczeństwa i młodzieży, by pozyskać jak najwięcej chętnych. Działania promocyjne powinny zacząć się już od przedszkoli, od szkół podstawowych. Muszą one być wieloetapowe, wieloletnie, bo odejdzie bardzo duża liczba pielęgniarek - przekonuje przewodnicząca Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych Gabriela Hofman.

W Zachodniopomorskiem w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest 4,2 pielęgniarki. W Polsce ten wskaźnik wynosi 5,2, a w krajach rozwiniętych średnia to 9,4. Analizy Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wskazują, że do 2033 roku prawa emerytalne nabędzie 141 tys. pielęgniarek i położnych, prawie 60 proc. wszystkich osób obecnie wykonujących te zawody.

Tylko w placówkach służby zdrowia podległych marszałkowi województwa zachodniopomorskiego w 2018 r. było zatrudnionych 2856 pielęgniarek, a ponad 40 proc. z nich (1322 osoby) to specjalistki anestezjologii, internie, kardiologii czy psychiatrii. Zauważalnym problemem jest struktura wiekowa, gdyż 1005 osób osiągnęło już 50 rok życia. W wielu jednostkach zauważalny jest także problem znalezienia chętnych do pracy. Świadczy o tym liczba 180 wakatów na stanowisku pielęgniarki, wskazywana przez marszałkowskie zakłady opieki zdrowotnej.

- Inwestujemy w kampanie medialne, w bezpośrednią obecność w szkołach. Kluczem jest to, by dotrzeć do największej części młodych ludzi. To zawód perspektywiczny, jest gwarancja pracy. Coraz lepsze warunki finansowe, możliwość znalezienia sobie miejsca w systemie. Młody człowiek stoi na rozdrożu, ważne by w tej drodze widział perspektywę. To jest nasz cel - zauważa marszałek Olgierd Geblewicz.

- Najważniejsze jest wynagrodzenie. Wywalczyliśmy wzrost płac, które wynoszą dziś od 3 do 5 tys. zł brutto podstawy. Do tego są dodatki funkcyjne. Również warunki pracy są istotne. Dostępność pracy będzie, bo jest olbrzymi deficyt. Jest olbrzymia możliwość wyboru ścieżki, od łóżka chorego po asystowanie przy bardzo poważnych zabiegach operacyjnych. Każdy swoje miejsce może znaleźć - mówi przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie Bożena Wojcikiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński