Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć milionów do wydania. Kolejny Szczeciński Budżet Obywatelski

Mariusz Parkitny
Rok temu głosowanie wygrał m.in. projekt Stworzenia Szczecińskiego Roweru Miejskiego.
Rok temu głosowanie wygrał m.in. projekt Stworzenia Szczecińskiego Roweru Miejskiego. archiwum
Do 30 czerwca można zgłaszać propozycje do budżetu obywatelskiego na 2015 rok. Nowe zasady są sprawiedliwsze i czytelniejsze.Do wydania będzie 5 milionów złotych.

Budżet obywatelski to wycinek wszystkich wydatków miasta. W Szczecinie zaczął działać od ubiegłego roku. Zmieniły się zasady zgłaszania propozycji inwestycji.

Żadna nie może przekroczyć miliona złotych. Pula budżetu będzie podzielona na pięć części: projekty ogólnomiejskie oraz 4 dzielnice. Prawo do udziału w głosowaniu mają mieszkańcy Szczecina, którzy ukończyli 16 rok życia, studenci (nieposiadający zameldowania, studiujący w Szczecinie, na podstawie legitymacji studenckiej) oraz uczniowie (nieposiadający zameldowania, uczący się w Szczecinie, na podstawie legitymacji uczniowskiej)

- W głosowaniu można oddać 2 głosy jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na dzielnicowy - tłumaczy Łukasz Kolasa ze szczecińskiego magistratu.

We wtorek odbędzie się pierwsze z kilku otwartych spotkań na których dowiemy się jak składać formularze, jak głosować (10 czerwca godz. 17, sala sesyjna pl. Armii Krajowej 1).

W przyszłym roku więcej pieniędzy na inwestycje dostaną też rady osiedli - po 150 tys. zł. (obecnie po 100 tys. zł)

- Pula ta będzie zwiększana o 10 tysięcy złotych rocznie tak, aby w 2020 roku każda rada osiedla miała do wykorzystania po 200 tysięcy złotych - dodaje Kolasa.

W pierwszym budżecie obywatelskim - realizowanym w tym roku - wygrały dwie inwestycje: rewitalizacja Stawu Brodowskiego (4 mln zł) oraz budowa roweru miejskiego (1 mln zł). Wczoraj otwarto koperty z propozycjami na modernizację okolic stawu.

Zgłosiły się cztery firmy. Ich propozycje cenowe wahają się od 4,3 mln zł do 5,5 mln zl. Modernizacja Stawu Brodowskiego obejmie alejki, oświetlenie, stworzenie kącika seniora, placu zabaw, siłowni, terenów rekreacyjnych, wybiegu dla psów. Na zrealizowanie zadania przyszły wykonawca będzie miał 5 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Szczeciński Rower Miejski ma być gotowy w sierpniu. Powstanie ponad 30 stacji, w których będzie można wypożyczyć jednoślad. Inwestycja będzie dofinansowana z budżety miasta (łączny koszt to 2,6 mln zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński