Ustrój i administracja, władza miejska i książęca, sytuacja rodziny książęcej oraz zwykłych mieszczan, kondycja ekonomiczna Szczecina i jego mieszkańców, a także obraz miasta przedstawiony jest w słynnej kronice autorstwa Paula Friedeborna z 1613 roku. Autor był prawnikiem, notariuszem, sekretarzem miejskim, członkiem Rady Miejskiej, a następnie w latach 1630-1637 burmistrzem Szczecina.
- W kronice opisane są dzieje Szczecina od najdawniejszych czasów do 1613 roku. Jest to niezwykły dokument - mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich.
Ta kronika jest bezcennym źródłem historii Szczecina i Pomorza oraz historii dynastii Gryfitów.
Dostarcza wiedzy, jakiej już dziś nie można uzyskać z innych źródeł, ponieważ autor miał dostęp do ówczesnych zbiorów archiwum miejskiego, które w nieznanych okolicznościach zostały utracone pod koniec II wojny światowej. Stanowi pomnik wczesnonowożytnego dziejopisarstwa miejskiego.
Kronika została przetłumaczona z języka niemieckiego i łaciny przez 4 tłumaczy. Aż 4 osoby robiły komentarze. Wszystko po to, żeby język był przystępny dla współczesnego czytelnika. Projekt powstał we współpracy z Dominikanerkloster Prenzlau.
16 listopada o godz. 17:30 Zamek zaprasza na spotkanie z tłumaczami i recenzentami kroniki.
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?