Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświetlenie ulic w Szczecinie. O blisko 25 mln zł może się zwiększyć roczna umowa na sprzedaż energii elektrycznej na potrzeby ZDiTM

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Sygnalizacja świetlna w Szczecinie
Sygnalizacja świetlna w Szczecinie Andrzej Szkocki
"Mamy niestety kolejną "niespodziankę" w przetargu na energię. ZDiTM otworzył ofertę w postępowaniu dotyczącym lamp ulicznych, sygnalizacji świetlnej czy Systemu Zarządzania Ruchem. Zaproponowano nam podwyżkę o prawie 25 milionów złotych" - napisał na swojej stronie Facebooka Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Propozycję Enei ocenił jednym słowem: "szok".

Roczna umowa na sprzedaż energii elektrycznej na potrzeby szczecińskiego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego może wzrosnąć o blisko 25 mln zł. Jedyna firma, która stanęła do przetargu, oferuje swoje usługi na rok 2023 za cenę umowną brutto 37 819 568,78 zł. To niemal trzykrotny wzrost kosztów oświetlenia ulic!

Postępowanie dotyczy świadczenia usługi kompleksowej, która polega na sprzedaży energii elektrycznej i jej dystrybucji na potrzeby ZDiTM w Szczecinie - do 820 punktów poboru energii na terenie miasta. Prąd otrzymywany na podstawie tej usługi wykorzystywany jest na zasilanie oświetlenia ulicznego oraz przejść dla pieszych (około 36 000 lamp), zasilanie sygnalizacji ulicznej (141 skrzyżowań z sygnalizacją), zasilanie infrastruktury przystanków (tablice SIP, biletomaty i budynki), zasilanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych (dwie stacje), zasilanie oświetlenia nawigacyjnego na mostach oraz zasilanie Systemów Zarządzania Ruchem.

- W tym roku za tę usługę płacimy niecałe 13 mln zł. W przyszłym cena urośnie do prawie 38 mln zł! - mówi Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM w Szczecinie.

Prezydent Krzystek na swojej stronie przypomniał, że to kolejna tak znacząca podwyżka.

- Kolejny szokujący wzrost. Miesiąc temu m.in. Tramwaje Szczecińskie otrzymały ofertę o 31 mln wyższą - napisał.

Na dostawy energii potrzebnej przede wszystkim do zasilania trakcji tramwajowej Enea S.A. zaproponowała na przyszły rok cenę: 39,6 mln zł, czyli aż o 31 mln zł wyższą niż obecnie.

- Razem, to 56 milionów złotych podwyżki. Trudno to nawet skomentować - pisze prezydent.

Trwa weryfikacja dokumentacji dostarczonej przez ENEA S.A. i sprawdzanie możliwości finansowych miasta. W związku z podwyżkami za energię samorządowcy z całej Polski apelują do rządu o korzystniejsze rozwiązania finansowe dla miast i miasteczek. Liczą m.in. na większe wpływy z podatku PIT, które po części zrekompensują rosnące ceny energii i paliw. Zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich przygotowali pakiet projektów ustaw, które mają odbudować system finansowania samorządów i zniwelować skutki inflacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński