MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orlen i Budimex budują terminal dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu

Piotr Lidzbarski
Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na koniec grudnia 2024 roku
Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na koniec grudnia 2024 roku fot. Budimex / wizualizacje
Orlen Neptun, spółka z Grupy Orlen, podpisała umowę z Budimex na budowę lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Inwestycja ma być gotowa na przełomie 2024 i 2025 r. i będzie obsługiwać projekt Baltic Power oraz inne planowane projekty offshore wind.

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych to kluczowa infrastruktura dla rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku. Jego zadaniem będzie przeładunek i składowanie elementów morskich turbin wiatrowych, takich jak wieże, łopaty, gondole i stacje transformatorowe. Terminal będzie wyposażony w nowoczesne urządzenia dźwigowe i transportowe, a także infrastrukturę komunikacyjną i budynki warsztatowe i biurowe.

Terminal powstanie na terenie o powierzchni blisko 20 ha w porcie w Świnoujściu, który jest strategicznym miejscem dla realizacji inwestycji morskich. W ramach projektu zostaną wybudowane również dwa nowe nabrzeża o długości około 250 m każde, które będą mogły przyjmować największe statki typu jack-up i heavy lift vessel. Ponadto pogłębiony zostanie tor wodny do terminalu.

Prace budowalne rozpoczną się w październiku 2021 r. i potrwają około trzech lat. Wykonawcą inwestycji jest Budimex, który wygrał przetarg ogłoszony przez Orlen Neptun. Wartość umowy wynosi ponad 400 mln zł.

Terminal będzie służył do instalacji komponentów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, która ma mieć moc 1,2 GW i znajdować się na Ławicy Słupskiej. Projekt ten jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce i ma otrzymać koncesję na sprzedaż energii elektrycznej jeszcze w tym roku. Terminal będzie też wykorzystywany do realizacji kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Bałtyku, które mają osiągnąć łączną moc 5,8 GW do 2030 r.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek podkreślił, że budowa terminala instalacyjnego to kolejny ważny krok w realizacji strategii koncernu w zakresie energetyki odnawialnej.

- Budowa pierwszych morskich farm wiatrowych w każdym kraju wymaga kompleksowych, bardzo zaawansowanych przygotowań. Infrastruktura instalacyjna jest jednym z kluczowych elementów tego procesu. Uruchomiony w porcie w Świnoujściu terminal będzie pierwszą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie tego typu budowlą obsługującą projekty offshore wind – powiedział Obajtek.

Prezes Orlen Neptun Robert Nowicki dodał, że terminal będzie nie tylko wsparciem dla projektów własnych Grupy Orlen, ale też potencjalnie dla innych inwestorów na Bałtyku. "Inwestycje morskie zamierzamy realizować zarówno na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu jak i na Ławicy Słupskiej" – zaznaczył Nowicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński