To ważny dzień dla polskiego sektora offshore mówił jeden z jej sygnatariuszy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
- Budujemy koncern multienergetyczny, który zapewni Polsce nie tylko transformację energetyczną, ale przede wszystkim bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne. To już sam finał tego procesu - mówił już po podpisaniu umowy, na tle portowego i stoczniowego krajobrazu Szczecina. Swojego zadowolenia nie krył też prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
- Nigdy nie zdarzyło mi się tak szybko przejść od pozyskania terenów, do ich wydzierżawienia. Jesteśmy przygotowani, mamy analizy i harmonogram. Teraz możemy już ruszyć z miejsca - mówił Krzysztof Urbaś. Jaki ma być efekt?
Do 2025 roku na 20 hektarach wydzierżawionych od Portu Świnoujście planowane jest wybudowanie infrastruktury zdolnej do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takie jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty. Z portu wypływałyby również specjalistyczne jednostki zajmujące się realizacją zaawansowanych prac budowlanych.
O zainteresowaniu Orlenu Świnoujściem wiadomo było już od czerwca. To wówczas pojawiły się pierwsze informacje o tym, że koncern paliwowy, ma plan na 20 hektarów w tamtejszym porcie. To doskonale wpisuje się w koncepcję, jaką zarząd Orlenu wielokrotnie przedstawiał. Orlen nie kryje, że chce się stać liderem pozyskiwania energii z wiatru nad morzem i chce, by jego farmy wiatrowe pojawiły się na Bałtyku jako pierwsze.
Szacuje się, że energia pozyskana z offshore może zaspokoić polskie zapotrzebowanie w 20 procentach. Stąd też intensyfikacja działań, tak by jak najszybciej mogły powstać niezbędne dla stworzenia farm wiatrowych porty instalacyjne. W związku z tym, że plany Orlenu sięgają znacznie szerzej, oprócz Świnoujścia do stworzenia takiego portu wytypowano Gdańsk. Porty serwisowe dla orlenowskich farm mają być zlokalizowane w Ustce i w Łebie. W 2026 ma być gotowa pierwsza wiatrowa farma Orlenu.
- Morska energetyka wiatrowa to skuteczna odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną i zwiększaniem bezpieczeństwa naszego regionu. Do pełnego wykorzystania jej potencjału potrzebne jest jednak osiągnięcie efektu skali. Dlatego oprócz realizowanego już projektu farmy wiatrowej, która ma rozpocząć produkcję w 2026 roku, Grupa Orlen wystąpiła o koncesje na kolejnych 11 projektów na Bałtyku - mówił kilka tygodni temu prezes Obajtek.
W Szczecinie jeszcze raz to podkreślił i dodał, że na tej inicjatywie skorzysta nie tylko Świnoujście, ale również Szczecin. Ma tu powstać fabryka gondol dla turbin, w której zatrudnienie znajdzie 700 osób.
- To też nowe technologie - podkreślał Daniel Obajtek.
Jak zaznaczył prezes Orlenu inwestycje na Bałtyku to 140 miliardów złotych. Żeby je właściwie wykorzystać, potrzebne jest zaangażowanie wielu podmiotów. Orlen właśnie takimi się otacza. Zawiązanie współpracy na nowe inwestycje - takie jak to jest tego najlepszym dowodem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?