Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnodostępne "poidełka" w szkołach i głównych punktach miasta

Oskar Masternak
Oskar Masternak
arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
Z taką inicjatywą wyszli szczecińscy radni. Proponują, by takie punkty znalazły się w dziesięciu miejscach oraz w szczecińskich szkołach.

W związku z wysokimi temperaturami, które mocno dokuczały mieszkańcom radni Dominika Jackowski i Przemysław Słowik z Koalicji Obywatelskiej zaproponowali ustawienie "poidełek". Miało by to też być działaniem dążącym do eliminacji plastiku, a więc butelkowanej wody.

W związku z tym radni zaproponowali ustawienie takich urządzeń w następujących miejscach:

  1. Jasne Błonia
  2. Park Żeromskiego
  3. Plac Grunwaldzki
  4. Plac Orła Białego
  5. Brama Portowa ( w miejscu obecnej kurtyny wodnej)
  6. Plac Lotników
  7. Plac Żołnierza
  8. Plac Rodła
  9. Plac Solidarności
  10. Plac Prezydenta Adamowicza - będący obecnie w przebudowie

- Wskazane miejsca są najbardziej odwiedzanymi miejscami w mieście, zarówno przez naszych mieszkańców jak i turystów. Cześć z nich to główne węzły przesiadkowe. Temperatury panujące obecnie w środkach komunikacji publicznej są niebezpieczne dla zdrowia zwłaszcza dla osób starszych. Przy obecnie panujących temperaturach poidełka do wody pitnej zapewnią dostęp do chłodnej wody zarówno ludziom jak i zwierzętom (na dole poidełka znajduje się miska dla zwierzaków). Lokalizacja poidełek na Jasnych Błoniach oraz w parku Żeromskiego zapewni dostęp do wody spacerowiczom i osobom uprawiającym sporty. - uważają szczecińscy radni.

ZOBACZ TEŻ:

Dodatkowo w kolejnej interpelacji radni proponują instalację "poidełek" we wszystkich szczecińskich szkołach.

- Mając na uwadze dobro uczniów, to jest stały dostęp do wody pitnej niezależnie czy dziecko ma pieniądze na butelkę wody czy też nie, a także względy ekologiczne w tym dążenie do eliminacji plastiku, prosimy o oszacowanie kosztów montażu takich źródełek we wszystkich szczecińskich szkołach publicznych. Zaczynając edukację ekologiczną od najmłodszych lat, uwrażliwiając nasze dzieci na problemy związane z ochroną środowiska, jesteśmy w stanie wychować nowe pokolenia obywateli i obywatelek dbających o swoje środowisko. Kolejnym dobrym nawykiem, który w ten sposób możemy wytworzyć jest spożywanie wody z kranu w zastępstwie słodzonych i/lub gazowanych napojów wpływających negatywnie na zdrowie dzieci.
Dodatkowo instalacja źródełek wody pitnej pozwoli szkołom zaoszczędzić środki i przeznaczyć je chociażby na zakup pomocy dydaktycznych - podkreślają radni.

Z podobnymi pomysłami wystąpiła w swojej interpelacji radna Edyta Łongiewska-Wijas.

- Możliwość otwartego dostępu do wody pitnej będzie miała wymierne korzyści zdrowotne dla mieszkańców Szczecina. Ugaszenie pragnienia i nawadnianie organizmu jest ważne zarówno w dni upalne, jak i przez cały rok (miejskie poidełka w innych miastach wyłącza się z użytkowania jedynie w okresie mrozów). Otwarty dostęp do wody pitnej ulży też kieszeniom mieszkańców. Dla osób uprawiających sporty w parkach będzie nieocenionym uzupełnieniem terenów zielonych. Miasto przyzwyczajając mieszkańców do tej formy korzystania z miejskich ujęć zyska z kolei na niższych koszty wywozu śmieci (niższe zużycie butelek PET). Będąc również przekonana o społecznej i integracyjnej funkcji tych obiektów (od wieków wokół źródeł wody pitnej gromadzili się ludzie) zachęcam Pana Prezydenta do podjęcia tej inicjatywy - pisze radna Koalicji Obywatelskiej.

Poidełko w szkole w Mierzynie. I zdrowa edukacja

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński