Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofiary mogą dzwonić

paw, 16 listopada 2006 r.
Od listopada 2006 w Łódzkiem i Lubuskiem działa telefon zaufania dla ofiar i świadków szkolnej przemocy. Być może podobna linia powstanie też w województwie zachodniopomorskim.

Tam, gdzie telefon już działa, na pomoc psychologiczną mogą liczyć uczniowie, rodzice, nauczyciele a także inne osoby, które doświadczają przemocy szkolnej. Telefon jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej dzienników regionalnych "Szkoła bez przemocy". Służy uczniom szkół wszystkich typów i poziomów, rodzicom i innym osobom, które doświadczają przemocy szkolnej oraz nauczycielom i pozostałym pracownikom szkół. Telefon kierowany jest także do osób spoza środowiska, które doświadczają przemocy, bądź obserwują zachowania agresywne.

Kiedy można dzwonić

Telefon zaufania działa sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty, w godzinach 12:00 - 17:00. Dyżurnymi telefonu są specjaliści - psycholodzy, pedagodzy. Współpracują oni z instytucjami realizującymi zadania kampanii, z którymi wspólnie stworzą zaplecze podejmowanych działań - jednostkami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, policją, kuratoriami itp.

Główny cel projektu to udzielanie pomocy psychologicznej. Dyżurujący poradzą też co robić, do kogo się zwrócić, jeśli ktoś będzie chciał przeciwstawić się przemocy.

Wkrótce u nas

Pierwszy trzymiesięczny okres działania telefonu zaufania w województwach łódzkim i lubuskim jest pilotażem ogólnopolskiej sieci telefonów zaufania kampanii "Szkoła bez przemocy".

Być może już wkrótce podobny telefon powstanie w Zachodniopomorskiem. Na razie władze województwa podejmują inne działania, żeby zapobiec fali przemocy w szkole.

Odwiedzą 900 szkół

- Od 20 listopada ruszy akcja w szkołach - informuje Piotr Pieleszek z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego. - Zespoły złożone z policjantów i przedstawicieli kuratorium oświaty będą prowadziły w szkołach pogadanki na temat zagrożeń.

Mają oni odwiedzić około 900 szkół wszystkich typów w całym województwie.

- Jeśli podczas tych spotkań okaże się, że taka infolinia będzie potrzebna, to być może powstanie ona i u nas - mówi Piotr Pieleszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński