Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrył grosz królewski z XVI wieku. To wyjątkowa moneta, bo fałszywa [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Prawdopodobnie moneta to fałszywka z czasów panowania króla Zygmunta I Starego. Jest to jedynie dowód na to, że nawet w renesansie mieliśmy ludzi chciwych i oszustów, którzy dla osiągnięcia zysku posuwali się do tak haniebnych czynów jak fałszowanie monet
Prawdopodobnie moneta to fałszywka z czasów panowania króla Zygmunta I Starego. Jest to jedynie dowód na to, że nawet w renesansie mieliśmy ludzi chciwych i oszustów, którzy dla osiągnięcia zysku posuwali się do tak haniebnych czynów jak fałszowanie monet MHZK
"Zygmunt I król Polski pan całych Prus" taki napis widnieje na awersie groszowej monety odkrytej w Kamieniu Pomorskim.

Do odkrycia doszło w trakcie usuwania korzenia drzewa w pobliżu tzw. kapitanatu portu przy ulicy Wilków Morskich w Kamieniu Pomorskim. Szczęśliwym odkrywcą jest Jacek Ukowski ze Stowarzyszenia im. Św. Korduli. To on natrafił na monetę Zygmunta I Starego, króla polskiego, panującego w latach 1506-1548.

- W zbiorach naszej instytucji jest to druga moneta wybita za czasów tego króla. Pierwsza została odkryta na polu w okolicach Kamienia Pomorskiego przez pana Alberta Murzynowskiego i jest to tzw. półgrosz koronny datowany na 1510 rok, pochodzący z mennicy w Krakowie - tłumaczy Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Awers z popiersiem króla Zygmunta I Starego. Monetę wybito w Toruniu, gdzie w latach 1529–1535 działała mennica państwowa. Co ciekawe ciągłe intrygi,
Awers z popiersiem króla Zygmunta I Starego. Monetę wybito w Toruniu, gdzie w latach 1529–1535 działała mennica państwowa. Co ciekawe ciągłe intrygi, nierespektowanie zarządzeń i skargi składane do króla przez stany pruskie, doprowadziły do nakazu zamknięcia zakładu w 1535 roku MHZK

O odkryciu monety poinformowany został Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Po przekazaniu go w depozyt do kamieńskiego muzeum poddany zostanie konserwacji. Monetę będzie można oglądać na ekspozycji w przyszłym roku.

To gorsz o średnicy 23 mm datowany na 1533 roku i wybity w mennicy w Toruniu. Na awersie umieszczone zostało popiersie króla w prawo w koronie i zbroi. W otoku znajduje się napis: SIGIS/I/REX/PO/DO/TOCI (Zygmunt I król Polski pan całych Prus).

Natomiast na rewersie wybity został Orzeł Prus Królewskich w otoku napis: GROSS/COMV/TERR/PRVSS/1533 (Grosz Wspólny Ziem Pruskich).

Najciekawsze jest jednak to, że to prawdopodobnie... fałszywa moneta, wybita w XVI wieku. Co na to wskazuje?

- Przede wszystkim oryginał jest ze srebra, a tutaj raczej na powierzchni widoczna jest miedź. Jednak na 100 procent wyjdzie to w konserwacji. Po drugie, postać króla jest wykonana w sposób schematyczny, odbiegająca stylistycznie od oryginału. Po trzecie niewielki otwór może wskazywać ze już w renesansie ktoś w ten sposób oznaczył monetę fałszywą. Chociaż równie mogła moneta służyć jak wisiorek - wyjaśnia Grzegorz Kurka. - Nie oznacza to jednak, że moneta dla nas stanowi mniejszą wartość, wręcz przeciwnie, jest dowodem na to, że nawet w tamtym okresie dochodziło to takich przestępstw, co wówczas zapewne było karane śmiercią.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński