MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od czwartku można składać wnioski o zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki do Izraela. Sprawdź, jak to zrobić i do kiedy

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
UFG uruchamił procedurę zwrotów wpłat za imprezy turystyczne na terytorium Izraela, niezrealizowane z powodu działań wojennych.
UFG uruchamił procedurę zwrotów wpłat za imprezy turystyczne na terytorium Izraela, niezrealizowane z powodu działań wojennych. Karolina Misztal/ Polska Press
Od czwartku 12 października można składać wnioski do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, obsługującego Turystyczny Fundusz Pomocowy o zwrot pieniędzy wpłaconych na wycieczki do Izraela, które zostały odwołane z powodu działań wojennych. Sprawdź, co powinien zawierać wniosek, jak go złożyć oraz do kiedy masz czas.

Spis treści

Wnioski o zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki do Izraela

UFG uruchamia procedurę zwrotów wpłat za imprezy turystyczne na terytorium Izraela, niezrealizowane z powodu działań wojennych. Jak poinformowano w przesłanym komunikacie, od 12 października Fundusz przyjmuje od podróżnych oraz organizatorów turystyki wnioski o zwrot pieniędzy.

Jednocześnie dodano, że „ochrona funduszu obejmuje wyłącznie imprezy turystyczne (połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, np. przelotu i noclegu) odwołane przed ich rozpoczęciem". Środki z TFP nie są przeznaczone na zwrot wpłat za inne aktywności turystyczne, takie jak np. przejazd autokarem, koleją czy transport lotniczy.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem Portalu TFG: https://tfg.ufg.pl od 12 października, jednak nie później niż przed upływem 14 dni od powiadomienia przez podróżnego lub organizatora o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej realizowanej na terytorium Izraela.

– Zwrotom z TFP podlegają wyłącznie wpłaty za imprezy turystyczne realizowane na terytorium Izraela, w odniesieniu do których powiadomienie o odstąpieniu od umowy przez podróżnego lub powiadomienie o rozwiązaniu umowy przez organizatora turystyki nastąpiło w terminie od 7 do 22 października – wskazano.

Jednocześnie dodano, że do złożenia wniosku niezbędne jest posiadanie przez organizatora oraz podróżnego konta w portalu TFG. Podkreślono także, że nie jest możliwe składanie wniosków:

  • pocztą elektroniczną (email),
  • tradycyjną,
  • osobiście.

Ile trwa rozpatrzenie wniosku? Kiedy następuje zwrot środków?

W komunikacie wyjaśniono, że zwrot środków będzie możliwy w przypadku złożenia przez organizatora imprezy turystycznej i podróżnego wniosków ze zgodnymi danymi. Weryfikacja danych w złożonych wnioskach nastąpi w ciągu 30 dni od dnia otrzymania późniejszego z tych wniosków. Jednak, jak zastrzeżono – w przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego, termin ulega przedłużeniu do 4 miesięcy.

W terminie 14 dni od dnia pozytywnej weryfikacji, UFG dokonuje wypłaty z TFP na rzecz podróżnych, nie wcześniej jednak niż przed uzyskaniem od organizatora turystyki wpłat, których musi on dokonać wraz ze złożeniem swojego wniosku.

Zwrot środków podróżnym jest możliwy gdy:

  • podróżny odstąpił od umowy lub organizator turystyki rozwiązał umowę o udział w imprezie turystycznej w bezpośrednim związku z działaniami wojennymi w Izraelu, a powiadomienie o odstąpieniu od umowy lub o rozwiązaniu umowy nastąpiło w terminie od 7 października 2023 r. do 22 października 2023 r. włącznie,
  • organizator turystyki przyjął płatność w formie bezgotówkowej,
  • podróżny nie otrzymał zwrotu wpłaty.

Zwrot środków dotyczy wyłącznie organizatorów turystyki ujętych w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od czwartku można składać wnioski o zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki do Izraela. Sprawdź, jak to zrobić i do kiedy - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński