Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy projekt aktywizacji bezdomnych w schronisku "Feniks". To dla nich szansa na normalne życie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Spotkanie organizacyjne przed startem projektu ,,Razem możemy więcej''
Spotkanie organizacyjne przed startem projektu ,,Razem możemy więcej'' Stowarzyszenie Feniks Szczecin
Różnego rodzaju warsztaty i spotkania mające na celu pomoc osobom bezdomnym wrócić do społeczeństwa, a także znaleźć pracę. To działania Stowarzyszenia "Feniks", które uruchomiło w swoich placówkach kolejny program.

Projekt ,,Razem możemy więcej'' jest realizowany od początku marca i potrwa do końca sierpnia. Jest skierowany do mieszkańców schronisk w Szczecinie i Policach oraz do społeczności lokalnej.

- Wszystko w celu wzajemnej integracji - zapewnia w rozmowie z "Głosem" Natalia Kęska ze Stowarzyszenia "Feniks", koordynatorka projektu.

Osoby bezdomne często przez swój status społeczny mają niską samoocenę i zamykają się na środowisko zewnętrzne. Warsztaty mają pomóc im ponownie otworzyć się na ludzi, a lokalni mieszkańcy mogą bliżej poznać swoich "sąsiadów" i ich historię. Okazją do wspólnych spotkań są m.in. warsztaty plastyczne i kulinarne. Pierwsze spotkanie w kuchni już w najbliższy poniedziałek.

- Pomysł na menu dała osoba ze schroniska w Policach. Zrobimy lazanię w sosie pomidorowym i zupę serową - mówi Natalia Kęska.

W ramach projektu odbędą się także warsztaty rzemieślnicze, podczas których powstaną meble paletowe i karmniki. Uczestnicy będą się uczyć fotografii, a także tworzenia naturalnych kosmetyków, figur z gipsu czy też wyszywania poduszek. Wszystkie przygotowane produkty trafią później na akcje charytatywne. Latem planowany jest wyjazd integracyjny do Klinisk, gdzie odbędzie się wspólne sprzątanie lasu i ognisko. O muzyczną atmosferę zadba jeden z mieszkańców schroniska.

- W Szczecinie mamy nowego mieszkańca, który gra na akordeonie, gitarze czy saksofonie, a w społeczności lokalnej skupionej przy Domu Kultury Skolwin jest zespół muzyczny, więc mamy wspólny repertuar ogniskowy - chwali Natalia Kęska.

Szansa na powrót do pracy

Udział w projekcie zadeklarowało ponad trzydziestu mieszkańców z obu schronisk. Ważną częścią programu są spotkania z pośredniczką pracy dla osób, które mogą jeszcze zaktywizować się zawodowo.

- Nikt jeszcze nie podjął zatrudnienia, bo odbyło się za mało spotkań, ale dostają już pierwsze oferty. Mamy założenie, żeby zaktywizować zawodowo 12 osób - tłumaczy koordynatorka projektu.

W poprzednio realizowanych przez stowarzyszenie programach, takie spotkania pozwoliły kilku osobom na znalezienie pracy, a później nawet mieszkania i powrót do normalnego życia. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński