MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy most z dwoma pasami ruchu powstanie nad Odrą w Szczecinie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Końcówka ulicy Zapadłej tutaj ma być przyczółek nowego mostu przez Odrę na Wyspę Zieloną.
Końcówka ulicy Zapadłej tutaj ma być przyczółek nowego mostu przez Odrę na Wyspę Zieloną. Andrzej Szkocki
Miasto chce zbudować nowy most nad Odrą, który zapewni dojazd na Kępę Parnicką i Wyspę Zieloną. Przeprawa ma powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Radni przekazali 200 tys. złotych na analizę dotyczącą budowy mostu nad Odrą Zachodnią wraz z układem drogowym.

- Planowana inwestycja na podstawie opracowanej analizy zakłada przebieg drogi stanowiącej połączenie ulicy Heyki poprzez Wyspę Zieloną, nowy most przez rzekę Odrę oraz ulicę Zapadłą do skrzyżowania z ulicą Kolumba - informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.

Nowy most ma usprawnić komunikację Międzyodrza, gdzie powstają nowe osiedla z lewobrzeżną częścią miasta. Obecnie trzeba jechać pod wiaduktem kolejowym obok przystanku kolejowego Łasztownia i mostem nad Kanałem Zielonym i dalej do ronda na ulicy Energetyków.

Wiadomo, jakie parametry będzie miał nowy most.

- Zgodnie z założeniami do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego planowane połączenie ma być ulicą klasy „L” (droga lokalna o szerokości 12 metrów - przyp. red.) o dwóch pasach ruchu, z obustronnymi chodnikami oraz ścieżką rowerową. Most powinien spełniać wymagania IV klasy żeglownej. Szczegółowe rozwiązania techniczne będą znane po opracowaniu dokumentacji projektowej - wyjaśnia Piotr Zieliński.

Czwarta klasa żeglowności oznacza prześwit pod mostem od 5,25 m do 7 metrów, który umożliwia przepływanie jednostek o szerokości maksymalnej 9,5 metra.

Na razie trudno określić, kiedy powstanie nowy most. Wiadomo, że powstanie we współpracy z deweloperami, którzy budują osiedla na wyspach.

- Perspektywa czasowa będzie możliwa do sprecyzowania po przygotowaniu dokumentacji i zabezpieczeniu środków w budżecie miasta na prace budowlane. Miasto zakłada realizację inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - wyjaśnia Piotr Zieliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński