Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny system gazów medycznych - jedyny taki w szpitalu klinicznym na Pomorzanach

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie rozpoczął inwestycję związaną z przebudową systemu gazów medycznych.
Szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie rozpoczął inwestycję związaną z przebudową systemu gazów medycznych. SPSK-2/Bogna Bartkiewicz
Szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie rozpoczął inwestycję związaną z przebudową systemu gazów medycznych. Jest unikalna w skali Polski.

- Szpital rozpoczął inwestycję z obszaru, o którym prawie nigdy nie mówi się w przestrzeni publicznej, a który stanowi podstawę funkcjonowania szpitali. I co najważniejsze w przypadku placówki na Pomorzanach – jej zakres i efekt docelowy będzie unikalny wśród szpitali. Zarówno jeśli chodzi o rozmach, koszty i przede wszystkim docelowy poziom bezpieczeństwa. To prace związane z przebudową systemu gazów medycznych - wyjaśnia Bogna Bartkiewicz ze Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.

- Chodzi przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów – dbałość o spełnianie wymogów czystości gazów, ciągłe, płynne i niezakłócone dostawy gazów do stanowisk pacjentów na całym terenie szpitala oraz trójstopniowe zabezpieczenie magazynowania i przesyłu gazów na wypadek awarii - dodaje.

Całość prac obejmuje m.in.: roboty budowlane, roboty technologiczne, roboty sanitarne i instalacji teleinformatycznych, obsługę geodezyjną i geologiczną, wykonania prób, badań, rozruchu mechanicznego i technologicznego oraz odbiorów końcowych pozwalających na uruchomienie i eksploatację wykonanej instalacji. Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku gazów medycznych oraz tereny po robotach budowlanych na ciągach pieszo-jezdnych i miejsca po placu budowy (m.in. wymieniona zostanie nawierzchnia).

W ramach inwestycji powstanie budynek gazów medycznych, jako obiekt technologicznego zasilania systemu gazów medycznych z pomieszczeniami magazynu i rozprężalni gazów medycznych w butlach tj. tlenu medycznego (O2), podtlenku azotu (N20) i dwutlenku węgla (CO2) oraz pomieszczenia dla sprężarkowni, wytwarzającej sprężone powietrze na cele medyczne i cele techniczne. Powstanie tam zamknięty teren dla stacji tlenu ze zbiornikiem tlenu oraz parownicą (to system zamieniający stan skupienia tlenu z ciekłego na gazowy).

Obiekt, w którym obecnie zlokalizowane są źródła gazów medycznych: tlenu, podtlenku azotu wraz z częścią magazynową butli jest przestarzały zarówno technicznie, jak i technologicznie. Nowy budynek z technologią źródeł magazynowania i wytwarzania sprężonych gazów medycznych wraz ze zbiornikiem kriogenicznym tlenu medycznego i parownicą atmosferyczną tlenu oraz rozprężalnią gazów medycznych usytuowany będzie w części szpitala u zbiegu ulic Połabskiej i Szpitalnej.

- Źródła magazynowania i wytwarzania gazów medycznych umożliwią jednoczesny przesył gazów do poszczególnych obiektów szpitala za pomocą nowych rurociągów systemu rozprowadzającego – sieci przesyłowej - dodaje Bogna Bartkiewicz.

System zasilania tlenem O2 zawierać będzie trzy niezależne źródła: główne źródło zasilania – skroplonego tlenu medycznego kriogenicznego magazynowanego w zbiorniku stacjonarnym, oraz pomocnicze źródło zasilania – sprężonego tlenu medycznego magazynowanego w butlach, i rezerwowe źródło zasilania – sprężonego tlenu medycznego magazynowanego w butlach. Każde źródło zasilania podłączone będzie trwale do rurociągowego systemu rozprowadzającego i uruchomi się automatycznie w przypadku awarii źródła głównego.

Ten sam schemat rozwiązania przyjęto przy wykonaniu systemu rurociągowego podtlenku azotu N20 oraz dwutlenku węgla CO2.

- Wymieniona zostanie kompleksowo sieć przesyłowa tych gazów medycznych pomiędzy rozprężalnią gazów medycznych a poszczególnymi budynkami szpitala z oddziałami pacjentów. Znaczna część prac wykonywana będzie w kanałach technologicznych, które rozprowadzone są po całym terenie szpitala. Niewielka część wykonywana będzie poprzez prowadzenie instalacji w wykopach ziemnych - dodaje Bogna Bartkiewicz.

Tak tyło do tej pory

Istniejący system rurociągów do sprężonych gazów medycznych i próżni został wybudowany na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Budowany był na zasadzie przebudowy lub rozbudowy istniejących systemów, zwłaszcza w zakresie źródeł wytwarzania, magazynowania oraz przesyłu gazów. W obiektach szpitalnych instalacje były remontowane zazwyczaj w trakcie kompleksowej przebudowy poszczególnych budynków, jednak nigdy nie była to kompleksowa modernizacja samego systemu gazów medycznych.

Termin zakończenia inwestycji to początek II kwartału przyszłego roku. Koszt 9.880.876,54 zł brutto. Całość finansowana jest ze środków własnych Szpitala. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budowlane CIROKO Sp. z o. o.

Po co gazy medyczne w szpitalu i czym są?

Gazy medyczne są zarejestrowane jako produkty lecznicze. Podlegają wymogom jakościowym w zakresie czystości chemicznej, fizycznej (na zawartość cząstek stałych, o których często słyszymy w kontekście smogu) czy mikrobiologicznej.

Jaki lek-gaz medyczny podawany jest pacjentom w szpitalu i dlaczego?

Tlen (O2) – wykorzystywany do oddychania komórkowego, przy niewydolności krążeniowej i oddechowej, by podwyższyć wysycenie hemoglobiny tlenem. W uproszczeniu – jeśli pacjent oddycha zbyt płytko, zasapuje się, nie dostarcza wówczas organizmowi odpowiedniej ilości tlenu we wdychanym powietrzu. Wówczas podajmy mu więcej tlenu z systemu gazów medycznych – pacjent oddycha w ten sam sposób, ale ilość dostarczanego tlenu jest większa. Tlen podawany jest z podłączeń gazów medycznych zamontowanych w ścianie przy łóżku pacjenta.

Sprężone powietrze – jest nośnikiem dla innych gazów lub leków, np. podczas usypiania pacjenta do operacji (podawane jest wówczas z lekami anestetycznymi).

Dwutlenek węgla (CO2) – stosowany na salach operacyjnych, podczas operacji laparoskopowych lub robotycznych, do powiększenia powłok brzusznych pacjenta, by uzyskać większą i lepszą widoczność jamy brzusznej podczas operacji (brzuch wówczas się „nadyma”). Podawany jest w całkowicie bezpiecznych dawkach, wydychane samodzielnie przez pacjenta i usuwane po operacji.

Podtlenek azotu (N2O) – potocznie nazywany gazem rozweselającym; używany w niewielkim stężeniu, ma działanie relaksujące, rozluźniające, przeciwbólowe; stosowany podczas porodów, przy uśmierzyć bóle porodowe.

Tlenek azotu (NO) – niezwykle ważny gaz medyczny, stosowany przede wszystkim w intensywnej terapii noworodków i u pacjentów po ciężkich operacjach kardiochirurgicznych; umożliwia rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi, dzięki czemu można utrzymać podwyższony stopień wysycenia organizmu tlenem. Bardzo drogi – cena jednej butli z 10 m3 gazu waha się od 16 000-25 000 zł. M.in. dlatego leczenie pacjentów na oddziałach intensywnej terapii jest tak kosztowne.

Próżnia – stosowana z podłączenia w ścianie przy łóżku pacjenta; wykorzystywana u pacjentów, u których wykonać należy np. odessanie wydzielin z dróg oddechowych.

Tlen (O2) i tlenek azotu (NO) to leki. Mają tylko inną formę, niż standardowo postrzegane przez nas leki - tabletki, płyny itp. i podawane w inny sposób – drogą wziewną. To leki ratujące życie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński