Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

2 mln zł na kontynuację budowy oddziałów zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
archiwum
Dwa niezależne punkty przyjęć o kompetencjach SOR – dla dzieci i dorosłych, a także gabinety poradni specjalistycznych, m.in. chorób zakaźnych, tropikalnych i profilaktyki wścieklizny zostaną otwarte już pod koniec tego roku. Szpital wojewódzki w Szczecinie otrzymał 2 mln zł na kontynuację budowy budynku dla oddziałów "zakaźnych" przy ul. Arkońskiej.

Prowadzona przez szpital inwestycja jest mocno zaawansowana. Nowy budynek, w którym wkrótce działać będą oddziały zakaźne, widać już od strony ul. Arkońskiej. Kierownik budowy zapewnia, że do ukończenia prac pozostało "nie więcej niż 30 proc.". Wiemy, że zakończyła się już wylewka płyty lądowiska dla śmigłowców. Obecnie trwają prace przy pokryciu dachu i elewacji. Poza tym, roboty wykończeniowe: tynkowanie czy montaż instalacji wewnątrz obiektu.

- Nie ma najmniejszych wątpliwości, że o chorobach zakaźnych należy myśleć długofalowo – podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Cieszę się, że tego samego zdania była też Komisja Europejska, która dała inwestycji przy ul. Arkońskiej zielone światło. Trzeba być dobrze przygotowanym na kolejne pandemie. To przedsięwzięcie, to gwarancja większego bezpieczeństwo dla nas wszystkich.

Nowy gmach ma siedem pięter. Na samej górze, na dachu, będzie lądowisko dla śmigłowców ratownictwa medycznego. Pod nim musi być wolna przestrzeń oddzielająca lądowisko od reszty budynku. Na piątym piętrze powstanie zaplecze szkolno-dydaktyczne, a piętro niżej zajmą pomieszczenia administracji. Na piętrach: drugim i trzecim działać ma w przyszłości Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych. A na pierwszym, Oddział Dziecięcy Obserwacyjno-Zakaźny. Parter zajmie Punkt Przyjęć SOR Chorób Zakaźnych Dziecięcych, Punkt Przyjęć SOR Chorób Zakaźnych Dorosłych, Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych, Poradnia Chorób Zakaźnych i Chorób Tropikalnych, Poradnia Chorób Odzwierzęcych, Pasożytniczych i Profilaktyki Wścieklizny oraz Poradnia Chorób Zakaźnych dla Dzieci.

Szpitalny oddział dziecięcy będzie mieć siedemnaście łóżek. Oddział dla dorosłych pomieści 39 pacjentów.

- Budynek zostanie połączony łącznikiem z resztą obiektów szpitalnych - podkreśla Klaudiusz Dziubała, zastępca dyrektora szpitala.

Ale w każdej chwili będzie można cały budynek izolować. Dzięki temu, zmniejszy się znacznie ryzyko zakażeń i powikłań w trakcie hospitalizacji.

Budynek wyposażony zostanie w system poczty pneumatycznej, która umożliwi szybkie przesyłanie pobranych próbek do laboratorium.

- Pandemia COVID-19 przypomniała nam, że choroby zakaźne były, są i będą. To się niestety nie zmieni - mówi dyrektor placówki Małgorzata Usielska. - Zmienić się jednak może to, jak jesteśmy przygotowani do walki z nimi. I temu właśnie służy ta inwestycja.

Koszt budowy nowego oddziału przekroczy 70 mln zł. Ponad 60 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Inwestycję wspiera również budżet państwa (7 mln zł) oraz budżet województwa (3 mln zł), który przekazał właśnie na ten cel 2 mln zł.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński