Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie szpitala na Pomorzanach w Szczecinie z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii. Trwa przebudowa systemu energetycznego

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Pierwszy etap budowy już za nami. Polegał na przebudowie kotłowni i montażu części kotłów gazowo-olejowych, które będą w razie potrzeby dodatkowym źródłem energii.
Pierwszy etap budowy już za nami. Polegał na przebudowie kotłowni i montażu części kotłów gazowo-olejowych, które będą w razie potrzeby dodatkowym źródłem energii. Leszek Wójcik
Szpital na Pomorzanach przebudowuje swój system energetyczny tak, by w przyszłości wykorzystywać odnawialne źródła energii - w przyszłym roku rozpoczną się odwierty pod ziemią i montaż pomp ciepła. Dzięki temu szpital będzie niewrażliwy na ewentualne awarie ciepłownicze w mieście.

Rewolucja, która w szpitalu klinicznym PUM nr 2 trwa już od roku, oficjalnie nazywa się "Przebudowa systemu wytwarzania, zarządzania i dystrybucji mediów energetycznych z zastosowaniem technologii trigeneracji i odnawialnych źródeł energii". Brzmi poważnie, bo temat jest poważny - po realizacji pierwszego etapu budowy, szpital oszczędza już ponad 25 proc. energii. W efekcie mniej za nią płaci.

Nowy system grzewczy w szpitalu mieści się w starej kotłowni - zabytkowym budynku stojącym przy ul. Połabskiej.

- Został wewnątrz całkowicie zmodernizowany i dziś, choć inwestycja wciąż jest w toku, widać już, że jest na miarę XXI w. - podkreślił prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM.

Pierwszy etap budowy jest już za nami. Polegał na przebudowie kotłowni i montażu części kotłów gazowo-olejowych, które będą w razie potrzeby dodatkowym źródłem energii.

Bo szpital wciąż pozostanie ogrzewany z sieci miejskiej. Novum polega na tym, że w razie niedoborów ciepła lub jakiejś awarii, kotły te będą całą placówkę na Pomorzanach docieplać.

Oprócz kotłów jest już również gotowy system BMS służący do zarządzania nową "kotłownią".

- Ociepleniem szpitala zajmować się teraz będzie palacz nowej generacji, czyli w naszym wypadku informatyk - przyznał Marcin Sygut, dyrektor szpitala. - Sterownia wyposażona jest w trzy komputery, które cały czas monitorują i sterują siecią cieplną placówki, m.in. zużyciem ciepła.

Ten etap prac kosztował 9 mln zł (pieniądze w znacznej części pochodziły z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

- Dzięki inwestycji i systemowi BMS w pełni kontrolujemy przesyłanie i odbieranie energii cieplnej. Już obniżyliśmy parametry temperatur dostarczanych do poszczególnych budynków o 25 proc., a mimo to nie odczuliśmy negatywnego wpływu na temperaturę w budynkach - twierdzi Dawid Bąk, zastępca dyrektora ds. technicznych i inwestycji SPSK nr 2 PUM w Szczecinie.

Ale to nie koniec. Na początku 2023 r. rusza drugi etap inwestycji, związany z montażem technologii źródła ciepła/chłodu opartej na odwiertach i pompach ciepła oraz rozdzielni chłodu.

Po wykonaniu robót przewidzianych w etapie drugim, źródło ciepła wyposażone będzie w technologie oparte na: węźle cieplnym zasilanym z miejskiej sieci cieplnej, kotłach wodnych, gazowo-olejowych i, dodatkowo, pompach ciepła. Pompy te będą równocześnie źródłem chłodu, z których pozyskiwana będzie energia chłodu dostarczana do budynków ("chłód pasywny") oraz technologia pomp ciepła, które wytwarzały będą energię chłodu w układzie aktywnym ("chłód aktywny").

- Jako "wisienkę na torcie", w ramach kolejnego etapu, szpital przewidział również montaż połączonych technologii źródła ciepła, chłodu i energii elektrycznej opartej na blokach kogeneracyjnych wytwarzających energię elektryczną na potrzeby szpitala oraz na technologiach związanych z wykorzystaniem uzyskanej energii cieplnej z układów chłodzenia bloków kogeneracyjnych na cele grzewcze lub wytwarzania energii chłodu - zapewnia dyrektor Dawid Bąk.

Zrealizowanie całość inwestycji planowane jest do 2025 r. Jej ukończenie umożliwi uniezależnienie się od poszczególnych dostawców energii cieplnej i elektrycznej, dzięki wprowadzeniu rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych. Po zakończeniu inwestycji powstanie, nie jak dotychczas: kotłownia, lecz nowoczesne Innowacyjne Centrum Pozyskiwania Energii (ICPE) w skojarzonym technologicznie układzie trigeneracji.

Jak się dowiedzieliśmy, żadna placówka publiczna w kraju nie dysponuje jeszcze tak skomplikowanym, bezpiecznym i zaawansowanym systemem, który uwzględniałby cały zakres inwestycji.

- Jest to ewenement na skalę kraju - podkreślają specjaliści z ZUT.

Wartość etapów drugiego i trzeciego: około 37 mln zł.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński