MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienny album o żeglarstwie, kajakarstwie i naszych akwenach

mdr
Pierwszy raz miłośnicy czynnego wypoczynku na wodzie otrzymali książkę, które jest jednocześnie przewodnikiem po rejonie i niezwykle precyzyjnym, rzetelnym kompendium wiedzy o wszystkich akwenach wodnych.
Niecodzienny album o żeglarstwie, kajakarstwie i naszych akwenach

To album nie tylko dla ludzi, którzy kochają wodę. Dla każdego, kto nie lubi siedzieć w domu, ale również dla tych, którzy nie przepadają za wyprawami i wolą piękne miejsca oglądać na przypiecku.

"Żeglarstwo na Pomorzy Zachodnim" Piotra Owczarskiego, znanego kajakarza i żeglarza, dosłownie powala ogromem wiedzy i zweryfikowanych informacji. Unikalne jest w niej też to, że można w nim znaleźć wszystko związane z wodą po obu stronach granicy.

- Muszę podkreślić, że Piotr obszar Pomorza Zachodniego ujął niestandardowo, jednorodnie, w aspekcie historycznym oraz geograficznym, i przedstawił zarówno polską, jak i niemiecką część dawnego Księstwa Pomorskiego, co niemal się nie zdarza - chwali wydanie znany szczeciński kapitan Maciej Krzeptowski.

Okładka autorstwa znanego fotografika, Marka Czasnojcia
Okładka autorstwa znanego fotografika, Marka Czasnojcia

Okładka autorstwa znanego fotografika, Marka Czasnojcia

Album zawiera ponad 200 zdjęć przepięknych miejsc w naszym regionie. A przede wszystkim bardzo dokładne, zweryfikowane osobiście przez autora mapy akwenów rejonu szczecińskiego i sąsiednich niemieckich. Szlaki żeglarskie, bardzo dokładnie rozrysowane mapy portów, tras, podejść, a także szlaki typowo kajakarskie. Niezbędne informacje na temat ratownictwa, łączności i prognozy pogody, bardzo przydatne w skrajnych sytuacjach. Ponadto adresy wszystkie klubów żeglarskich i miejsc, gdzie można sprzęt nabyć i naprawić.

- Praca nad książką była mozolna i trwała dość długo - przyznaje Piotr Owczarski. - Każdą trasę, każdy port, każdy akwen musiałem sam opłynąć, zbadać, odnotować, by nie umieścić w książce jakiegoś babola. Przykładem jednej z wielu nieścisłości, które spotkałem, to kanały wodne. Na mapach istniały, podczas gdy w rzeczywistości już dawno zarosły. Podobnie było z głębokościami i wieloma innymi informacjami.

Dodaje też, że to wydanie stanowi tylko pierwszą część całości. Druga będzie obejmować historię żeglarstwa zachodniopomorskiego, którego dotąd nikt w pełni nie opisał.

W przewodniku znajdziemy mapy żeglarskie polsko-niemieckiego pogranicza, 80 portów i przystani, leżących zarówno nad rozlewiskami Zalewu Szczecińskiego, jak i nad zatoką Pomorską, czy na wyspie Rugii, a także przydatne, praktyczne informacje o konkretnych szlakach żeglarskich oraz o firmach czarterujących jachty w regionie.

- Pomorze Zachodnie to ciekawy region, który posiada największe skupisko akwenów wodnych zarówno śródlądowych, zalewowych, jak i morskich - mówi w kontekście praktycznej przydatności albumu dla wodniaków Zbigniew Zalewski, prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. - W zasięgu ręki jest Bałtyk, na który można dostać się cieśninami Piany, Świny lub Dziwny. To najlepszy akwen do uprawiania sportów wodnych w Polsce, jeden z najlepszych w Europie.

Książka, co warto podkreślić, zawiera bardzo dużo zdjęć i informacji dotyczącymi nie tylko żeglarstwa, jako takiego, ale również całego Pomorza Zachodniego. Jest więc idealnym przewodnikiem ułatwiającym turystom zaplanowanie wodnych wędrówek po wszystkich naszych akwenach wodnych. A co ważne, napisana w sposób prosty, komunikatywny i obrazowy.

- Napisaniu jej przyświecała mi idea urealnienia marki rejonu, "Zachodniopomorskie morze przygody" i wspomożenia budowania Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego - przyznaje Owczarski. - Ma też promować wizję żeglarskiego Szczecina, miasta otwartego na morze, o czym niestety niektórzy często w praktyce zapominają.

Czytaj e-wydanie »

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński