Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszyscy zachodniopomorscy pracownicy byli zadowoleni z tegorocznej majówki. Szczególnie Ci pracujący 2 maja...

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Przede wszystkim to pracownicy w handlu i transportu nie byli zadowoleni z długiego majowego weekendu. Dlaczego? Co prawda, nie jesteśmy zaskoczeni, że w majówkę pracują strażacy, ratownicy medyczni, motorniczowie czy osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, ale coraz częściej zdarzają się przypadki, że w majówkę pracują osoby, które np. bardzo chciały mieć w tym czasie wolne.

Niestety wiele osób zamiast czterodniowej majówki musiało iść do pracy w poniedziałek 2 maja. Jeszcze inni mieli problem polegający na tym, że musieli pracować nawet w dni wolne od pracy.

- Praca w majówkę, praca w długie weekendy czy odmawianie urlopów to bardzo poważny problem na linii pracownik i pracodawca - podkreśla Małgorzata Marczulewska, prezeska stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. - Również w ostatnim czasie na skrzynkę mailową stowarzyszenia dotarło kilka wiadomości od zdenerwowanych pracowników, którzy musieli poważnie zweryfikować swoje plany urlopowe.

Stowarzyszenie odnotowało blisko 20 wiadomości w kwietniu, których głównym tematem była majówka. Ponad połowa z nich to skargi od pracowników handlu. Pracownicy dyskontów chcieli długiego weekendu, a w wielu przypadkach okazało się to niemożliwe z powodu konieczności zapewnienia obsady w sklepach 2 maja. A wiele sklepów poprosiło swoich pracowników o obecność już po północy, by przygotować sprzedaż.

- Kilka skarg dotyczyło także kierowców i pracowników firm spedycyjnych, które ze względu na braki kadrowe również musiały bardzo mocno obciąć wypoczynkowe plany pracowników. W tym przypadku zdarzyła się również skarga od kierowcy, który miał zarezerwowany urlop od wielu tygodni, wykupioną wycieczkę i… musiał jechać w trasę. Tu pytano nas jakie są możliwości prawne, by pracodawca cofnął swoją decyzję – mówi Marczulewska.

Jak łagodzić konflikty o urlopy?

Porady prawników stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom są zazwyczaj jednoznaczne: najlepsza w tym przypadku jest po prostu droga do porozumienia.

– Pracownicy muszą pamiętać, że zadaniem pracodawcy jest zapewnienie operacyjnej zdolności do kontynuacji pracy. Żadna majówka nie może być usprawiedliwieniem dla niedotrzymania kontraktów itp. Z drugiej strony pracodawca musi wiedzieć, że wypoczęty i zadowolony pracownik, to zawsze lepszy pracownik. Nie radzimy konfliktów, awantur, rzucania papierami. Po prostu należy porozmawiać z przełożonymi i dojście do porozumienia – mówi Małgorzata Marczulewska.

Opcje porozumienia to np. zamiana dyżurami z innymi pracownikami czy wypracowanie ekwiwalentu, który sprawi, że pracownik będzie mieć zrekompensowane koszty zarezerwowanego urlopu.

– Niestety, im mniej pracowników na rynku pracy, tym więcej takich sytuacji. Spodziewam się, że najbliższy sezon urlopowy w wielu sektorach będzie kłopotliwy i np. w budowlance na wakacyjne wypady mało jaki pracownik będzie mógł liczyć. Podobnie może być w branży TSL – dodaje Małgorzata Marczulewska.

Majówka 2022. W Dziwnowie słońce, spokój i brak tłumów. Zobaczcie w galerii jak relaksują się wczasowicze >>>

Majówka "na relaksie" w Dziwnowie. Słońce, brak tłumów i spo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński