MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie dbamy o bezpieczeństwo danych osobowych. Eksperci alarmują: co czwarty Polak udostępni wrażliwe dane za dodatkowe korzyści

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
W dobie cyfrowej transformacji i rosnącej liczby usług online, ochrona danych osobowych staje się kluczowym wyzwaniem. Z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów wynika, że co czwarty Polak zgodziłoby się udostępnić swoje dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści.

Spis treści

Polacy a ochrona danych osobowych

Badanie ujawnia, że 94 proc. respondentów uważa dane osobowe za rzecz cenną, jednak społeczeństwo nie jest jednomyślne w kwestii ich ochrony. Większość, bo 53 proc., jest zdania, że należy je chronić za wszelką cenę, ale jest też znacząca grupa, 41 proc., która uważa, że w pewnych sytuacjach można je udostępnić. Różnice w podejściu do ochrony danych osobowych widoczne są również w zależności od płci, wieku oraz miejsca zamieszkania. Kobiety (59 proc.) częściej niż mężczyźni (47,1 proc.) deklarują chęć ochrony danych za wszelką cenę. Największą ostrożność wykazują osoby w wieku 45-54 lata oraz mieszkańcy mniejszych miast i wsi.

Co dziesiąty, w zamian za korzyści udostępniłby swój PESEL.
Ponad 25 proc. Polaków zgodziłoby się udostępnić dane osobowe, jeśli w zamian otrzymaliby dodatkowe korzyści. Unsplash/CardMapr.nl

Wśród osób, które dopuszczają możliwość udostępnienia danych osobowych, dominują mężczyźni. Autorzy badania wskazują, że osoby z wyższym wykształceniem częściej są skłonne do udostępniania swoich danych w niektórych przypadkach (48,6 proc.), niż osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (33,7 proc.).

Gotowość do udostępnienia danych w zamian za korzyści

Okazuje się, że 25,1 proc. Polaków zgodziłoby się udostępnić swoje dane osobowe w zamian za pewne korzyści, przy czym mężczyzn skłonnych do tego jest o 1/3 więcej niż kobiet. Osoby z wyższym wykształceniem również częściej wyrażają gotowość do takiego działania. Najpopularniejszymi danymi, które Polacy są gotowi udostępnić, są adres e-mail, imię i nazwisko oraz numer telefonu. Co dziesiąty respondent zgodziłby się nawet podać swój numer PESEL.

Co może zaskakiwać, zdecydowanie najczęściej udostępnić PESEL w zamian za dodatkowe korzyści są gotowe osoby w średnim wieku (35-44 lata – 15,3 proc.). Znacznie bardziej ostrożni są seniorzy (65-74 lata – 4,3 proc.) czy młodzi ludzie (18-24 lata – 6,9 proc.). Miejsce zamieszkania również ma wpływ na podejście do ochrony danych osobowych. 15,4 proc. respondentów z miast od 21 do 100 tys. mieszkańców jest gotowych podać numer PESEL za otrzymanie atrakcyjnej zniżki czy darmowego produktu, a na wsi tylko 2,7 proc. – powiedział Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl.

Preferencje dotyczące korzyści w zamian za dane

Większość respondentów, którzy zgodziliby się na udostępnienie swoich danych osobowych, zrobiłoby to w zamian za darmowy produkt lub usługę (58,8 proc.) lub stałą zniżkę (56,9 proc.). Mniej popularne, ale wciąż istotne korzyści to jednorazowa zniżka (33,3 proc.) oraz spersonalizowana oferta (27,5 proc.). Interesujące jest, że różnice w preferencjach co do rodzaju korzyści występują także w zależności od płci, wieku oraz miejsca zamieszkania. Na przykład, 61,8 proc. kobiet w porównaniu do 53,6 proc. mężczyzn udostępniłoby dane osobowe w zamian za stałą zniżkę.

Choć większość z nas ceni swoją prywatność, istotna część społeczeństwa jest gotowa na pewne kompromisy w zamian za korzyści materialne. Czy jednak jesteśmy w pełni świadomi konsekwencji takich decyzji? Ochrona danych osobowych to nie tylko kwestia prywatności, ale również bezpieczeństwa – warto o tym pamiętać, decydując się na udostępnienie swoich danych.

źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie dbamy o bezpieczeństwo danych osobowych. Eksperci alarmują: co czwarty Polak udostępni wrażliwe dane za dodatkowe korzyści - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński