Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nazywamy szczecińskie Swingi. Mamy pierwszego lidera

Andrzej Kus [email protected]
Tak będą wyglądały szczecińskie swingi od lipca. Na nazwy głosujemy na stronie www.gs24.pl do środy
Tak będą wyglądały szczecińskie swingi od lipca. Na nazwy głosujemy na stronie www.gs24.pl do środy Andrzej Szkocki
Akcja Głosu oraz Urzędu Miasta Szczecin. Od środy możecie głosować na stronie www.gs24.pl na nazwy dla szczecińskich swingów. Po pierwszych dniach prowadzi Szmaragd, tuż za nim Pionier 1909.

Z listy ponad 60 propozycji jury wyłoniło finałową 15. Wszystkie nazwy umieściliśmy w sondzie, która znajduje się na stronie www.gs24.pl. Od dwóch dni można oddawać na nie głosy. Po pierwszych dniach selekcji na czele wysunęły się dwie propozycje: Pionier 1909 oraz Szmaragd. Za tą pierwszą również opowiedziała się większość jury.

Pionierem trzeba się chwalić

- Tutaj uzasadnienie raczej nie jest potrzebne - mówił Borys Specjalski ze Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina. - Mamy najstarsze kino na świecie. Należy się nim chwalić i pokazywać wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Później można wyświetlać o Pionierze mnóstwo informacji na wyświetlaczach w tramwajach.

Nasze kino otrzymało tytuł najstarszego na świecie w 2005 roku wraz z certyfikatem, w którym GWR stwierdzał, że "Pionier" został otwarty pod nazwą "Hellios" 26 września 1909 roku i od tego czasu działa w tym samym lokalu bez przerwy.

Popularny Szmaragd

Nazwy Szmaragd lub jezioro Szmaragdowe zgłaszało chyba najwięcej naszych Czytelników.

- Szmaragd nawiązuje do nazwy Jeziora Szmaragdowego, bardzo popularnego miejsca rekreacji szczecinian. Ponadto, zarówno jezioro jak i tramwaj mają w sobie kolor zielony - pisała Katarzyna Zamaro.

Emilia Onyszka również nawiązywała do jeziora Szmaragdowego.

- Jezioro Szmaragdowe znajduję się w Zdrojach. Głównymi atrakcjami są punkty widokowe na Szczecin i jezioro, grota "Za Łukami", podziemia, jak również ruiny wieży Baresela i ruiny pałacu Toepffera oraz zabytkowy budynek Zajazdu Szmaragd. Pod względem przyrodniczym jest to wyjątkowo urokliwe i piękne miejsce, w którym z przyjemnością można spędzić wolny czas spacerując lub aktywnie na rowerze szlakami o różnym stopniu trudności. Miejsce to powinno promować nasz piękny Szczecin i zachęcać turystów do odwiedzania zabytków historii i kultury, ale również ogromnych walorów przyrodniczych, do których należy jezioro Szmaragdowe. Ciekawostką jest, że będąc nad jeziorem w kwietniu zeszłego roku przy brzegu jeziora widziałam spore skupisko żab.

Pogodny od Pogodna

Dużo głosów otrzymała też nazwa Pogodny. Jury na ten temat miało podzielone zdania.

- Kojarzy się bardzo miło i krzepiąco. A właśnie tym powinny się charakteryzować te nazwy, przyciągać, budzić pozytywne uczucia - mówi Monika Szwaja, pisarka. - W Szczecinie jest dużo malkontentów, trzeba to zmienić.

- Zgadzam się. Poza tym można w ten sposób promować też przepiękną, charakterystyczną dzielnicę, jaką jest Pogodno - mówił podczas posiedzenia jury Borys Specjalski. - Prawda jest taka, że ostatnio jest trochę zaniedbana, ale wciąż można się nią chwalić.

Kultowe Filipinki

Nikt nie miał wątpliwości, że uczcić należy również Filipinki. Zespół, który przez lata rozsławiał nasze miasto na ogólnopolskiej arenie. Jego nazwa pochodzi od tytułu pisma dla dziewcząt. Założony został w 1959 roku przez Jana Janikowskiego - nauczyciela towaroznawstwa, ekonomii i muzyki przy Technikum Handlowym w Szczecinie (przy ul. gen. Sowińskiego 1, gdzie dziś mieści się Zespół Szkół nr 3) z okazji 15-lecia szkoły.

- Jest to marka sama w sobie. To zespół bardzo znany i lubiany - przyznał Dariusz Wołoszczuk z magistratu.

- Do dzisiaj ich piosenki są kultowe i wciąż identyfikują się ze Szczecinem. Należy się takie wyróżnienie - dodała Ynona Husaim-Sobecka z redakcji Głosu Szczecińskiego.

Klikamy do środy

Na nazwy głosujemy na stronie www.gs24.pl przez tydzień, do przyszłej środy. Uroczyste rozstrzygnięcie naszej wspólnej zabawy odbędzie się na początku lipca, w zajezdni tramwajowej Klonowica. Na specjalnej imprezie zorganizowanej wspólnie z Urzędem Miasta Szczecin oraz spółką Tramwaje Szczecińskie ogłosimy zwycięskie nazwy.

Zapraszamy równieżW końcu jest! Potwierdzone miejsce i termin 39. Photodaya. 2 lipca spotykamy się w Zajezdni Tramwajowej Pogodno. Plener fotograficzny rozpocznie się po uroczystości nadania nazw Swingom

Propozycje - jakie i dlaczego?

Arkoński - nazwa nawiązuje do Lasku Arkońskiego. Znajdują się tu liczne trasy spacerowe, kilka punktów widokowych, tor saneczkowy, a nawet wyciąg narciarski, a w miejscu dawnego jeziora Arkonka, jedno z najpiękniej położonych w Polsce miejskich kąpielisk.

Betonowiec - nietypowy statek o kadłubie zbudowanym z betonu. Znajduje się na jeziorze Dąbie. Na wraku coraz częściej organizowane są koncerty.

Dziewoklicz - to bardzo urokliwe miejsce, ciche i spokojne. Tu możemy zażyć kąpieli, zarzucić wędkę na drewnianym mostku lub wypożyczyć kajak i przepłynąć się po licznych kanałach Odry.

Filipinki - zespół, który przez lata rozsławiał nasze miasto na ogólnopolskiej arenie. Dziewczyny wylansowały takie przeboje, jak Wala Twist czy Bal Arlekina.

Goplana - staw położony w sąsiedztwie kąpieliska miejskiego Arkonka. W XX w. znajdowało się tu kąpielisko, które z czasem zlikwidowano.

Jasne Błonia - jedno z najpiękniejszych miejsc Szczecina, z dumą pokazywane gościom. Od kiedy nie ma zakazu przebywania na trawniku, najchętniej odwiedzane przez mieszkańców w słoneczne dni.

Lastadie - to dzisiejsza Łasztownia. Nazwa funkcjonowała do 1945 roku. Mówi się, że w najbliższych latach ma przejąć funkcję centrum miasta. Po latach marazmu wreszcie rozpoczęła się jej zabudowa. Ma tu powstać m.in. Muzeum Morskie.

Paj - inna nazwa Stawu Brodowskiego, którą posługiwali się przed laty szczecinianie. Znajduje się w dolinie, niedaleko ul. Wilczej. Wielu mieszkańców nie wie nawet o jego istnieniu. Otoczony piękną roślinnością.

Pionier 1909 - kino "Pionier" oficjalnie działa od 26.09.1909 roku. Znaleziono jednak dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię - 1907 rok. W sierpniu 2005 roku Pionierowi został przyznany tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie.

Podzamcze - najstarsza część Szczecina, dawniej tętniąca życiem, przylegająca do samej Odry, dziś oderwana od reszty miasta, wyludniona. Miasto planuje przywrócenie temu miejscu należne funkcje.

Pogodny - nazwa nawiązuje do Pogodna, najpiękniejszej willowej dzielnicy w Polsce, pełnej starych, zabytkowych willi. O zamieszkaniu tam marzy wielu mieszkańców Szczecina.

Różanka - ogród różany, w którym zasadzono ponad 9 tysięcy róż w 99 odmianach. Cel wycieczek wielu turystów i... nowożeńców. Rusałka - malowniczo położone jezioro w Parku Kasprowicza. Przy jego zachodnim krańcu, na skarpie, wybudowano amfiteatr. W środku akwenu znajduje się wyspa (zwana Łabędzią) oraz fontanna. Syrenie Stawy - zespół jezior położonych w Parku Leśnym Arkońskim. Obecnie zaniedbane, ale wkrótce miasto planuje tam zagospodarowanie terenu, który ma być tak piękny jak jego nazwa.

Szmaragd - nazwa nawiązuje do jeziora Szmaragdowego w Puszczy Bukowej. To wyjątkowo urokliwe miejsce, gdzie można zrobić piękne zdjęcia na tle zielonej wody i ściany wysokich drzew.

Zobacz więcej:

Wybierzcie nazwy dla Swingów. Rozpoczynamy głosowanieCzytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński