MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Szczecina nie otrzyma zamówionego testosteronu. KAS zatrzymała przesyłki

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Podczas rutynowej kontroli w Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

W przesyłce z Tajlandii znajdował się preparat o nazwie ,,Nan Bao". To 40 kapsułek, które zawierały w składzie ekstrakt z konika morskiego (Hippocampus). Preparat miał trafić do odbiorcy – mieszkańca Stargardu.

- Towar wykryliśmy za pomocą urządzenia RTG - informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Nadawca zadeklarował suplementy o wartości 15 USD (ok. 60 zł).

Konik morski jest gatunkiem chronionym i jest zagrożony wyginięciem. Dlatego został objęty ochroną Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) oraz rozporządzenia Rady(WE) 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.

- Tego samego dnia dokonaliśmy również rewizji przesyłki nadanej w Wielkiej Brytanii - dodaje Małgorzata Brzoza. - Ta z kolei była adresowana do odbiorcy w Szczecinie. Deklarowany towar to kosmetyki o wartości 50 funtów brytyjskich. W przesyłce zamiast kosmetyków znaleźliśmy jednak 2 opakowania testosteronu w ampułkach (razem 20 ml) oraz 10 tabletek na potencję. Wartość rynkowa ujawnionych towarów to 479 złotych.

Jak podkreśla przedstawicielka Izby Skarbowej w Szczecinie, leki mogą być dystrybuowane tylko według ściśle określonych zasad, które umożliwiają kontrolę nad ich obrotem – najpierw hurtowym, a następnie detalicznym.

Można sprzedawać oraz stosować wyłącznie leki, które:

  • zostały dopuszczone do obrotu przez uprawnione organy państwowe (zostały zarejestrowane i sprawdzone),
  • spełniają ustalone wymagania jakościowe,
  • nie przekroczyły terminu ważności.

Leki sprowadzane z zagranicy mogą być niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Sfałszowane leki nie są poddawane standardowym ocenom jakości, bezpieczeństwa i skuteczności przez organy regulacyjne, które są wymagane przez procedury wydawania pozwoleń w UE. Z tego względu konsekwencje przyjmowania sfałszowanych leków mogą być poważne.

Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również - od miejsca jej podpisania w 1973 r. - Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a Polska ratyfikowała ją w 1989 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński