MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park narodowy na Międzyodrzu coraz bliżej. Jest poparcie wszystkich samorządów

Międzyodrze - postulowany park narodowy
Międzyodrze - postulowany park narodowy Piotr Fisher Rosiński
Czy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry będzie jednym z pierwszych nowych parków narodowych w Polsce? Wiele na to wskazuje, a teraz zielone światło ku temu dali włodarze wszystkich trzech gmin, na terenie których park miałby powstać.

"Miedzyodrze będzie w niedalekiej przyszłości parkiem narodowym!" - ogłosili entuzjastycznie w mediach społecznościowych przedstawiciele inicjatywy powstania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Jak podkreślili, już wszystkie trzy gminy - Gryfino, Widuchowa i Kołbaskowo - zadeklarowały poparcie dla projektu. "A to samorządy i poparcie miejscowej społeczności są kluczem do sukcesu przedsięwzięcia" - napisali.

W środę 6 grudnia przedstawiciele inicjatywy powstania parku (a dokładnie prof. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska, Ryszard Matecki, Piotr Piznal i Dominik Marchowski) spotkali się burmistrzem Gryfina Mieczysławem Sawarynem i jego zastępcą Tomaszem Milerem, aby omówić korzyści utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

Fragment Międzyodrza - przyszłego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry
Fragment Międzyodrza - przyszłego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry Piotr Piznal

Trzeba podkreślić, że Park Narodowy Doliny Dolnej Odry znalazł się obok Turnickiego, Puszczy Śląskiej, Puszczy Boreckiej, Wiślańskiego, Puszczy Romnickiej i Odrzańskiego na liście tych, które należy utworzyć priorytetowo biorąc pod uwagę zarówno uwarunkowania przyrodnicze, jak i społeczno ekonomiczne. Listę takich rekomendacji umieszczono w publikacji "Wzmocnienie systemów parków narodowych i obszarów chronionych" opracowanej przez ekspertów Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Dlaczego na Międzyodrzu powinien powstać park narodowy? Jak piszą autorzy inicjatywy na dedykowanej stronie pnddo.pl to miejsce jest "naszą europejską Amazonią". I jak opisują: "Wielka różnorodność fauny i flory, długa lista gatunków chronionych, samych ptaków jest tu ponad 200 gatunków (125 lęgowych), w tym wiele zagrożonych wyginięciem. To niemal całkowicie dzika kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątanina kanałów, rozlewisk, a nawet jezior, w większości zupełnie niedostępna dla ludzi. Obszar o niezwykłej historii z kilkudziesięcioma zabytkowymi budowlami hydrotechnicznymi. Dla wielu wciąż nieodkryty ląd! Ta izolacja sprzyja naturalnemu bogactwu, które w tej części Europy jest czymś wyjątkowym, a przez to wymagającym ochrony".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński