Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naucz się ratować. W Galaxy będą szkolić fachowcy

Anna Folkman
Anna Folkman
W niedzielę 16 października w CHR Galaxy medycy będą uczyć udzielania pierwszej pomocy, resuscytacji oraz użycia automatycznego defibrylatora.

W ramach kolejnych obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie wraz z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym zaprasza do CHR Galaxy na dzień nauki resuscytacji.

W godzinach między 12 a 15 medycy będą uczyć mieszkańców Szczecina jak wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową i jak prawidłowo zastosować AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny).

- Pamiętajmy, że aby uratować życie musi zostać zachowany łańcuch przeżycia - mówi Arkadiusz Krejczy, ratownik medyczny. - Trzy pierwsze ogniwa łańcucha przeżycia dotyczą przypadkowych świadków zdarzenia. Pierwsze ogniwo to rozpoznanie zatrzymania krążenia i wezwanie pomocy, drugie to szybkie podjęcie ucisku klatki piersiowej. Ostatnie trzecie, które dotyczy przypadkowych świadków zdarzenia to wczesna defibrylacja, która musi zostać wykonana za pomocą urządzenia AED. Powinny one być dostępne we wszystkich miejscach publicznych.

Każda minuta opóźnienia w użyciu AED - automatycznego defibrylatora, zmniejsza szansę na przeżycie o ok. 10 proc. dlatego AED powinno być pod ręką. Medycy złożyli projekt do budżetu obywatelskiego w tej sprawie. Program publicznego dostępu do AED w Szczecinie” to zadanie ogólnomiejskie. Program dotyczy rozmieszczenia w centrum miasta 26 urządzeń do automatycznej defibrylacji zewnętrznej. Urządzenie takie samo wydaje polecania i prowadzi osobę udzielającą pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Jeśli przyjmuje się, że już po 12 minutach od NZK bez użycia AED szanse przeżycia spadają poniżej 5 proc., to projekt ten to po prostu ratowanie życia. Szacowane koszty programu to nieco ponad 330 tys. zł

W ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca 17 października w niektórych szczecińskich szkołach np. w Zespole Szkół Sportowych przy Małopolskiej 22 oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Orawskiej 1 o godzinie 12 odbędzie się próba ustanowienia światowego rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.

- Jako WSPR Szczecin i PUM, czyli instytucje które na co dzień zajmują się ratowaniem życia pragniemy pokazać całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie - kończy Krejczy.

Zobacz też: Rozpada się kontrowersyjna Fryga. Szczecińscy radni oceniali jej stan

Polecamy na gs24.pl:

Posejdon zamieni się w wielkie nowe centrum [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński