Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Marek Rudnicki
Od 1 do 4 marca organizowane będą w Szczecinie różne uroczystości pod wspólnym hasłem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czterodniowe obchody mają uczcić tych, którzy pierwsi podjęli walkę z komunizmem i wprowadzeniem do Polski sowieckiego systemu wartości.

- Faktyczne obchody zostały zainicjowane już w poniedziałek pokazem filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" w Klubie 13 Muz - przypomina Grzegorz Kozak z NSZ, Porozumienia Środowisk Patriotycznych. - Obchody kończyć będzie uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych 4 marca o godz. 18 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie na pl. Zwycięstwa.

W czwartek 1 marca o godz. 12 na Jasnych Błoniach przy fontannie "Bartłomiejce" nastąpi otwarcie wystawy "Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956".

- To pierwsza tego typu ekspozycja, prezentująca konspirację antykomunistyczną na terenie Pomorza Zachodniego w okresie powojennym - mówi Agnieszka Gorczyca ze szczecińskiego IPN. - W tutejszych realiach przybrała ona zupełnie inny wymiar niż w pozostałych częściach kraju. Podziemia zbrojnego praktycznie nie było, a organizacje niepodległościowe były nieliczne. Jednak wiele osób z szeregów partyzantki AK, AKO i WiN szukało schronienia na terenie Pomorza Zachodniego lub po prostu próbowało rozpocząć tu nowe życie.

Szczególnie młodzi ludzie tworzyli w tym czasie różne związki i organizacje konspiracyjne sprzeciwiające się sowietyzacji kraju. I wielu z nich trafiło w konsekwencji do więzień Urzędu Bezpieczeństwa. O tym wszystkim opowiada wystawa przygotowana przez Magdalenę Semczyszyn oraz Grzegorza Czapskiego ze szczecińskiego IPN, z którymi będzie można porozmawiać około godz. 13.

Również 1 marca o godz.18 rozpoczną się też uroczystości na pl. Grunwaldzkim. Będą przemówienia, złożenie kwiatów i specjalnie na tę okazję przygotowane widowisko.

4 marca natomiast odbędzie się inscenizacja historyczna "Odwet Żelaznego" przygotowana przez IPN i Grupę Rekonstrukcji Historycznej BORUJSKO oraz Urząd Miasta Szczecin. O godz. 11 na terenie siedziby IPN przy ul. Piotra Skargi 14 zostanie rozbite obozowisko partyzanckie. Będzie można zobaczyć jak wygląda odprawa i planowanie akcji przez dowódców pododdziałów por. Żelaznego, konserwacja broni, musztra, prace obozowe, obozowa kuchnia, punkt medyczny, naprawa mundurów, a także pojazdy historyczne. A o godz. 13 w Parku Kasprowicza na tzw. Psiej Polanie nieopodal pomnika Czynu Polaków, rekonstrukcja ataku partyzantów na funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński