MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadinspektor Pawlaczyk: Czyścimy bramy z przestępców

Mariusz Parkitny
Nadinspektor Tadeusz Pawlaczyk, komendant wojewódzki policji mówi o sukcesie zachodniopomorskiej policji.

- Zachodniopomorskie awansowało na pierwsze miejsce jeśli chodzi o spadek przestępczości. W porównaniu z poprzednim półroczem mamy prawie pięć tysięcy przestępstw mniej. Jak tak dalej pójdzie, policja przestanie być potrzebna.

- Spokojnie. Potrzebni będziemy jeszcze długo. Ale przestępczość rzeczywiście spadła. W pierwszej połowie ubiegłego roku przestępstw było 30450. Teraz 25775. Średnio sto dziennie. Pamiętajmy jednak, że mamy okres wakacji. W tym czasie liczba przestępstw zawsze rośnie. Szczególnie narkotykowych i pijanych kierowców. Dziennie notujemy ich ogółem120-135.

- Skąd taki nagły spadek liczby przestępstw?

- Najwięcej jest ich zawsze w dużych aglomeracjach. U nas jest podobnie. Jednak w Szczecinie przestępczość spada. Już poprzedni komendant miejski, Waldemar Horodko zapoczątkował akcję "czyszczenie bram" w dzielnicach. To przynosi rezultaty. Jest mniej pobić, rozbojów, kradzieży. Kolejnym elementem jest prewencja. Od roku funkcjonuje służba kandydacka. Te sto osób było widoczne na ulicach. A to odstrasza przed wchodzeniem w konflikt z prawem. W przyszłym roku planujemy kolejny nabór. Tych elementów walki z przestępczością jest oczywiście więcej. Choćby monitoring. Złodziej zastanowi się dwa razy, wiedząc o kamerach.

- A co w przyszłym półroczu? Wakacje popsują statystyki.

- Zdajemy sobie sprawę, że na razie nie uda nam się jeszcze bardziej ograniczyć liczby przestępstw. My nie pracujemy dla statystyk. Naszym celem jest utrzymanie obecnego stanu, a najważniejszym jest teraz wzrost wykrywalności. Obecnie jest to 67,1 procent. Chcemy, aby na koniec roku było ok. 70 procent. Nie pomaga w tym liczba wakatów. W całym garnizonie brakuje około 350 policjantów. Do końca roku jest szansa, że uda się przyjąć jeszcze sto osób. Na szczęście zakończyły się masowe odejścia policjantów na emeryturę.

- Od kilku dni policjanci w Goleniowie mają wreszcie przyzwoite warunki do pracy. Jest nowa siedziba komendy. Na co mogą liczyć funkcjonariusze w innych miasta?

- Chcemy, aby powstała nowa komenda w Szczecinku. Mamy już na to pieniądze. Dzięki wsparciu samorządu planujemy modernizację komend w Choszcznie i Myśliborzu. W Szczecinie kończymy remont komisariatu Szczecin - Niebuszewo, siedziby CBŚ. Udało się zaadaptować poddasze komendy wojewódzkiej na potrzeby dochodzeniówki, wydziału kryminalnego. Jest lustro weneckie, strefy bezpieczeństwa. Wysoki standard. We wrześniu kończymy remont aresztu dla zatrzymanych. Jest też szansa na nowe wozy oznakowane i nieoznakowane, a także telefony komórkowe dla policjantów. Zdajemy sobie sprawę, że potrzeb jest o wiele więcej. Mamy nadzieję, że z czasem uda się nam je zrealizować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński