MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na ulicach spotkamy już nowe tablice rejestracyjne samochodów. Kto już takie ma i kto dostanie? Sprawdzamy

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Literę F na swoich tablicach rejestracyjnych mają pojazdy zarejestrowane w województwie lubuskim. Wszystko dlatego, że z litery L korzysta już województwo lubelskie.
Literę F na swoich tablicach rejestracyjnych mają pojazdy zarejestrowane w województwie lubuskim. Wszystko dlatego, że z litery L korzysta już województwo lubelskie. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Tablice rejestracyjne samochodów pozwalają nam zidentyfikować, w którym powiecie lub mieście jest zarejestrowany konkretny pojazd. Nietrudno zauważyć, że na polskich drogach mamy coraz więcej samochodów. Zaczęło nam brakować dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Dlatego w Polsce pojawiają się nowe tablice rejestracyjne. W których miastach i powiatach już spotkamy inne tablice, niż dotychczas?

Spis treści

Dlaczego na polskich drogach pojawiają się nowe tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne są rozpoznawalnym elementem dla każdego z regionów. Samochodów na polskich drogach jest więcej, niż kiedyś, a kombinacje liter przypisane do powiatów ziemskich miast (powiaty grodzkie) przestaje wystarczać. Z tego powodu konieczne okazało się zastępowanie cyfr literami na tablicach. To jednak nie wystarcza. W kilku miastach koniecznością okazało się wprowadzenie całkiem nowych tablic rejestracyjnych.

Wyróżnik tablicy rejestracyjnej - które miasta będą miały nowe tablice?

Nowe tablice już obowiązują Krakowie. Tu samochody dotychczas otrzymywały tablice z literami KR. Teraz jest to KK.

Podobna sytuacja ma również miejsce w Poznaniu. Litery PO zostały już zastąpione przez PY. We Wrocławiu będzie to DX zamiast DW. Po nowym wyróżniku literowym tak jak do tej pory ma następować 5 cyfr.

Zmiany na tablicach mają nastąpić także w Trójmieście. W Gdańsku zmiany dotyczyć będą oznaczeń po wyróżniku DG. Zamiast trzech cyfr i dwóch liter na samochodach będziemy mogli literę, która zajmie miejsce dotychczasowej drugiej cyfry.

Czy w innych miastach też będą nowe tablice rejestracyjne?

Wydaje się, że w dłuższej perspektywie czasowej problem ten może dotknąć także innych powiatów. Wynika to z faktu, ze numer rejestracyjny może być wykorzystany tylko raz.

Wcześniej nie trzeba było zmieniać tablic rejestracyjnych, jeśli kupowany używany samochód pochodził z tego samego powiatu. Od początku lutego 2022 r. jest inaczej. Tablic nie trzeba zmieniać, nawet jeśli wyróżnik tablicy jest zupełnie inny, niż w naszym regionie.

Oznacza to, że nawet jeśli mieszkamy w Krakowie – możemy jeździć z tablicami i oznaczeniami dla Gdańska – oczywiście pod warunkiem, że wcześniej samochód był zarejestrowany właśnie w Gdańsku. Dzięki temu ma być wydawanych mniej nowych tablic. To nie tylko bardziej ekologiczne, ale również dłuższy czas obowiązywania aktualnego systemu.

Po czym poznać, z którego województwa jest dany samochód?

Z którego województwa pochodzi samochód, możemy poznać na podstawie pierwszej litery na tablicy rejestracyjnej. W ośmiu przypadkach jest to pierwsza litera od nazwy stolicy województwa. W pięciu województwach jest to pierwsza litera od nazwy województwa. Czy potrafisz rozpoznać, z którego województwa jest dany pojazd?

Oznaczenia tablic według województw:

 • B: podlaskie,
 • C: kujawsko-pomorskie,
 • D: dolnośląskie,
 • E: łódzkie,
 • F: lubuskie,
 • G: pomorskie,
 • K: małopolskie,
 • L: lubelskie,
 • N: warmińsko -mazurskie,
 • O: opolskie,
 • P: wielkopolskie,
 • R: podkarpackie,
 • S: śląskie,
 • T: świętokrzyskie,
 • W: mazowieckie,
 • Z: zachodniopomorskie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Na ulicach spotkamy już nowe tablice rejestracyjne samochodów. Kto już takie ma i kto dostanie? Sprawdzamy - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński