Na prawobrzeżu Szczecina odkopali pamiątkowy głaz. Kiedyś była tu słynna restauracja i wieża widokowa [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W kole powiększony fragment starej pocztówki z głazem, na dole po prawej restauracja "Finkenwalder Höhe" w całej okazałości
W kole powiększony fragment starej pocztówki z głazem, na dole po prawej restauracja "Finkenwalder Höhe" w całej okazałości Marek Łuczak, Archiwum
Wielbiciele dawnego Szczecina dołożyli cegiełkę do historii prawobrzeżnej części miasta. U stóp Skórczej Góry w Parku Leśnym Zdroje w Szczecinie odkryli głaz z tajemniczą inskrypcją.

- Dwa tygodnie temu Przemysław Olejnik zwrócił moją uwagę na pojawiający się na jednej z przedwojennych pocztówek Zdrojów murek oporowy z dużym kamieniem w środku, poniżej restauracji Finkenwalder Höhe w Zdrojach - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

Restauracja "Finkenwalder Höhe" nie przetrwała do dziś, pozostały schody prowadzące do lokalu i wieży od strony obecnej Polany Słonecznej. Dodatkową atrakcją była wspomniana wieża widokowa, zwana od nazwiska fundatora - wieżą Baresela. Wieżę ukończono w 1904 roku. Jej fundatorem był Johannes Baresel – mieszkaniec Zdrojów, wieloletni działacz i urzędnik gminny, uczestnik wojny francusko – pruskiej z 1870 roku.

Pasjonaci historii ruszyli na poszukiwania, nie szukali jednak fundamentów restauracji czy wieży, lecz głazu.

- Po uzyskaniu zgody na prace, postanowiliśmy odsłonić mur po północnej stronie schodów, gdzie odnaleźliśmy, w jego środku, duży granitowy głaz z inskrypcją Ivers Andenken - opowiada Marek Łuczak.

Kogo dotyczy inskrypcja?

- Inskrypcja dotyczy prawdopodobnie Caya Friedricha Iversa, prawnika i radcy sądowego ze Zdrojów, urodzonego 9 października 1860 roku, który mieszkał przy ul. Widok 1 (Villenstrasse 1) w Zdrojach lub jego ojca Friedricha (Fritza) Ludwiga Petera Iversa - kupca i konsula generalnego Szwecji i Norwegii ze Szczecina, żonatego z Marii Rosalie z d. Teschner. Pomnik powstał ponad 100 lat temu i pojawił się po raz pierwszy na pocztówce w 1916 roku. Jaki związek mieli z restauracją Finkenwalder Höhe - jeszcze nie wiem - wyjaśnia Marek Łuczak.

- Wystąpię na dniach o zgodę na odsłonięcie muru z kamieni i głazu pomnikowego, będzie to oprócz schodów, resztek fundamentów lokalu i wieży Baresela na szczycie wzgórza, jeden z nielicznych kompletnie zachowanych historycznych elementów tego miejsca. Na kolejnych fotografiach odnaleźliśmy drugi pomnik umieszczony symetrycznie po południowej stronie schodów. Trzeba będzie poświęcić jakiś weekend, aby go odnaleźć i odsłonić, po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń. Może drugi pomnik wskaże nam kontekst i związek Iversa z tym miejscem.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie