Na cmentarzu za miliony groby są w fatalnym stanie

  Na cmentarzu za miliony groby są w fatalnym stanie

  Celina Wojda

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Na cmentarzu za miliony groby są w fatalnym stanie

  ©Sebastian Wołosz

  Na cmentarzu przy ulicy Bronowickiej groby zmarłych równają się z ziemią.
  Na cmentarzu za miliony groby są w fatalnym stanie

  ©Sebastian Wołosz

  Budowa Cmentarza Zachodniego przy ulicy Bronowickiej w Szczecinie od samego początku budziła kontrowersje. Głównym argumentem był nienadający się pod budowę nekropolii grunt. Dzisiaj okazuje się być jak najbardziej trafnym, bo ziemia, w której chowani są zmarli, przysparza wiele kłopotów zarówno grabarzom, jaki i przede wszystkim rodzinom zmarłych.

  - Groby otoczone są bruzdami gliniastej ziemi, gdy popada deszcz nie da się tu przejść - skarży się pan Marcin, który na cmentarz przy Bronowickiej przychodzi raz na tydzień. - Najgorsze jest to, że groby zapadają się. Mokry, grząski grunt po prostu opada. Chcieliśmy z rodziną postawić pomnik, jednak obawiamy się, że on także się zapadnie.

  Na dowód tego pan Marcin wskazuje na płotki, które niegdyś otaczały mogiły, a teraz są zrównane z ziemią. Rodziny zmarłych na własną rękę próbują porządkować glebę, jednak nie przynosi to żadnych efektów. - To się chyba nie uda - mówią.

  - Ta nekropolia to jakieś nieporozumienie. Już chyba nawet w magistracie tak myślą, bo nie jeździ tu żaden autobus - skarży się pani Katarzyna. - Do tego firmy pogrzebowe na siłę chcą tu chować ludzi. Mnie powiedzieli, że Cmentarz Centralny jest zamknięty od kwietnia. A to okazało się nieprawdą.

  Zarządcą cmentarza jest Zakład Usług Komunalnych, który problem zapadania się mogił argumentuje jako naturalną kolej rzeczy.

  - Nie ma w tym miejscu żadnych podobnych problemów - mówi Andrzej Kus, rzecznik ZUK. - Zapadanie się grobów w pierwszym okresie po pochówku jest naturalne. Na tym polega zagęszczanie się gruntu. Dzieje się tak na każdym cmentarzu w Szczecinie i nie tylko. Pomniki również stawiane są zazwyczaj po tym okresie.

  Przed otwarciem Cmentarza Zachodniego teren po większych opadach był zalewany. - Problem, który istniał zaraz po otwarciu nowego cmentarza został rozwiązany w 2012 roku kiedy to zostało zrobione odwodnienie - zapewnia Andrzej Kus.

  Budowa nowej nekropolii kosztowała ok. 25 mln zł. Otwarta została w maju 2013 roku. Odbyło się na nim tylko ok. 100 pochówków.

  Czy Cmentarz Zachodni się zapełni?

  Budowa Cmentarza Zachodniego przy Bronowickiej wyniosła ponad 24 mln złotych. Jest tu miejsce na 12 tys. tradycyjnych mogił oraz 8 tys. urn.

  Na czynnym od maja 2013 roku cmentarzu przy ulicy Bronowickiej do tej pory pochowano 115 osób. W ciągu trzech miesięcy przybyły tu 24 mogiły. W porównaniu do Cmentarza Centralnego to niewielka liczba. Niebawem to się może zmienić.

  - Na Cmentarzu Centralnym nie ma już wolnych miejsc - podkreśla Andrzej Kus, rzecznik ZUK. - Do wykorzystania jest tylko około 6 miejsc z odzysku. Stan ten zmienia się w zależności od uiszczanych opłat.


  Polecamy na gs24.pl:


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów