Most Mosta? Poseł Zaremba: To zafascynowanie "miękką” siłą...

  Most Mosta? Poseł Zaremba: To zafascynowanie "miękką” siłą kultury niemieckiej

  Mariusz Parkitny

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  - Tu jest Polska Panie i Panowie, Szczecin jest Polski i nazwy oraz patroni ulic i obiektów w przestrzeni publicznej winni być przede wszystkim wybierani z zasobów polskiej Historii i Kultury - poseł PiS Krzysztof Zaremba przyłączył się do dyskusji na temat propozycji nazwania mostu łączącego Łasztownię z Wyspą Grodzką imieniem Augusta Mosta.
  Most Mosta? Poseł Zaremba: To zafascynowanie "miękką” siłą kultury niemieckiej

  ©Andrzej Szkocki

  Zaremba uważa, że to zły pomysł, a wiele osób w Szczecinie ma "kompleksy wobec poczucia bycia Polakiem i polskiej kultury, zafascynowanie niektórych ludzi, "miękką” siłą kultury niemieckiej prowadzi do niebezpiecznej sytuacji w której kreuje się na siłę niemieckich bohaterów, "bohaterów Szczecina” a własny dorobek i kulturę traktuje się jako coś gorszego".

  Pismo trafi do przewodniczącego komisji kultury Rady Miasta Szczecina.

  Czytaj także: Most nie dla malarza Mosta. Radni byli jednomyślni

  Oto co pisze poseł:

  Niniejszym pozwalam sobie zwrócić się do Pana z opinią w sprawie nadania nazwy (imienia) dla nowego mostu dającego nowe połączenie dla Łasztowni z Wyspą Grodzką.

  Od kilkunastu lat mamy do czynienia w Szczecinie z konsekwentną działalnością niektórych środowisk skupionych wokół takich ośrodków Gazeta Wyborcza Szczecin, tzw. Szczecinerzy, różnego rodzaju "wyznawcy” kultu pomnika sediny, zmierzającą do zakwestionowania w moim przekonaniu polonizacji Szczecina i Ziemi odzyskanych po II Wojnie Światowej.

  Wyraża się to także nieskrywanym poglądem, iż Polska obecność i praca pokoleń Polaków w Szczecinie są mniej warte wobec niemieckiej historii do 1945 roku. Promowanie takich postaci jak m. in. Friedrich Ackermann - proto-nazista (copyright Wojciech Lizak) stawiający jak wielu polityków Republiki Weimarskiej- cele które później zrealizował Hitler, polakożerca dążący do "likwidacji polskiego zagrożenia”.

  Dodać jeszcze należy, histerie wokół dobudowy symbolu Wilhelmińskiej pychy jaką był pomnik sediny oraz skandal z próbą uhonorowania tablicą niemieckiego aktora zbrodniarza (m.in. zbrodnią dokonaną przez niego była główna rola w filmie „Żyd Süss”) Heinricha Georga.

  Czytaj więcej: Kontrowersyjna tablica aktora, ulubieńca nazistów, zostanie zdemontowana

  Kompleksy wobec poczucia bycia Polakiem i polskiej kultury, zafascynowanie niektórych ludzi, "miękką” siłą kultury niemieckiej prowadzi do niebezpiecznej sytuacji w której kreuje się na siłę niemieckich bohaterów, "bohaterów Szczecina” a własny dorobek i kulturę traktuje się jako coś gorszego.

  Nie bez znaczenia jest fakt, że główny obrońca pamięci Niemca, nazisty, aktora Heinricha Georga jest nie kto inny jak Nico Hoffman, który jest producentem filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”, szkalującego Armię Krajową i Polaków jakoby byli współodpowiedzialni za Holocaust, o to konsekwencje tego typu postaw.


  Dlatego też uważam, że pomysły nazwania imieniem Augusta Ludwiga Mosta nowej przeprawy na Wyspę Grodzką jest nieporozumieniem i jest niedopuszczalne.

  Mamy wielu polskich bohaterów i wybitnych postaci, których Pamięci dotąd w Szczecinie nie uhonorowaliśmy np. Łukasz Ciepliński - żołnierz Niezłomny polskiego podziemia antykomunistycznego lub wybitni artyści jak Marek Grechuta czy Czesław Niemen.

  Pochylanie się nad każdym kawałkiem gruzu tylko dlatego, że jest poniemiecki zamiast realizowanie całokształtu nowej polityki historycznej tych ziem (których istotnym elementem jest usystematyzowanie polityki nadawania nazw i patronów w przestrzeni publicznej) może doprowadzić do tego, że walkę na narrację historyczną z Niemcami możemy przegrać.

  Tu jest Polska Panie i Panowie, Szczecin jest Polski i nazwy oraz patroni ulic i obiektów w przestrzeni publicznej winni być przede wszystkim wybierani z zasobów polskiej Historii i Kultury.

  W pełni popieram zdanie Pana Przewodniczącego w ww. kwestii, a opiniami niektórych radnych z Pańskiej Komisji (jeden z nich -Bazyli Baran ośmielił się protestować nadawaniu większej rangi obchodom 70-lecia polskiego Szczecina) proszę się kompletnie nie przejmować.


  Szczecin semper fidelis Poloniae! - kończy łacińą poseł PiS ( tłum. Szczecin zawsze wierny Polsce - red.)

  Sonda

  Czy nazwanie mostu łączącego Łasztownię z Wyspą Grodzką imieniem Augusta Mosta to dobry pomysł?  Polecamy na gs24.pl:  Zobacz także: Miss Studniówek 2016. Dodaj zdjęcie!


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (13) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów