Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusja o stratach w polskiej kulturze po wojnie i o naszej przyszłości [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Debata "Utracone pokolenie" w studiu koncertowym S1 Radia Szczecin
Debata "Utracone pokolenie" w studiu koncertowym S1 Radia Szczecin Andrzej Szkocki
W studiu S1 Polskiego Radia Szczecin eksperci dyskutowali o stratach, jakie poniosła kultura polska w okresie II wojny światowej w wyniku działań zarówno Rzeszy Niemieckiej jak i ZSRR.

W wyniku działań wojennych oraz grabieży obu okupantów Polska utraciła i wciąż nie odzyskała ogromną ilość dzieł sztuki, księgozbiorów i innych zabytków kultury materialnej, których do tej nie odzyskaliśmy. W trakcie wydarzenia pod nazwą "utracone pokolenie" eksperci rozmawiali o tym, jakie niepowetowane straty w trakcie II wojny światowej Polska poniosła w zakresie utraty życia lub zaprzepaszczonej twórczości artystów, muzyków, kompozytorów, aktorów, poetów, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy i innych ludzi szeroko rozumianej kultury i sztuki.

Eksperci próbowali zdefiniować czym jest utracone pokolenie. Czy straty podczas II wojny światowej poniosło tylko jedno pokolenie, czy jednak dotyczyły one kilku pokoleń?

- To jest kilka pokoleń, to szereg generacji, ponieważ na tym ofiarnym stosie spłonęło pokolenie dziadków, synów i wnuków, pokolenie mistrzów i uczniów, wielcy przedstawiciele polskiej nauki i sztuki i ci, którzy mieli być ich kontynuatorami - mówi dr Hieronim Grala, historyk, badacz dziejów Rusi, dyplomata, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

- Podczas II wojny zlikwidowano przede wszystkim polskie elity. Niemcy mówili o warstwie przywódczej, czyli lokalnych liderach z wielu dziedzin. Mówimy o zanikaniu pewnych światów. Trudno sobie wyobrazić, kim dzisiaj bylibyśmy i jaka by była Polska, gdyby ci ludzie nie wyginęli - mówi dr Krzysztof Rak, historyk dyplomacji, historyk filozofii, tłumacz, publicysta, dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Eksperci mówili również o tym, że tamtego świata nie da się odbudować, a przyszłość nie nastraja optymistycznie.

- Mamy fatalny problem z edukacją kulturalną. Żyjemy w świecie, który coraz bardziej potrzebuje umiejętności miękkich, a z tym jest problem. We współczesnych elitach brakuje kodów kulturowych, kanonów kulturowych. Mimo olbrzymiej liczby badań, które pokazują, że zajęcia z plastyki czy muzyki pomagają w poprawieniu wyników z przedmiotów ścisłych, jest w tej kwestii olbrzymie zaniedbanie. Fatalne jest to, że nie przygotowuje się kolejnych pokoleń do odbioru kultury - mówi Paweł Kotla, dyrygent symfoniczny i operowy, menedżer kultury.

Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie. Na zakończenie zagrał zespół Baltic Neopolis Orchestra.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński