Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miasto przygotowuje się do budowy wielkiego centrum przesiadkowego

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Centrum przesiadkowe miałoby postać w okolicach pl. Zawiszy i ulicy Owocowej.
Centrum przesiadkowe miałoby postać w okolicach pl. Zawiszy i ulicy Owocowej. LA LABORATORIUM ARCHITEKTURY
Nowoczesne centrum przesiadkowe miałoby postać w okolicach pl. Zawiszy i ulicy Owocowej. Są już wizualizacje ja miałoby to wyglądać.

Chodzi o tzw. dworzec górny kolejowo - autobusowy przy ulicy Owocowej. Pomysł, aby powstało tam nowoczesne centrum przesiadkowe pojawił się wiele lat temu. Władze Szczecina chcą, aby inwestycja powstała w ramach partnerstwa publiczno-prawnego. To oznacza, że miasto daje grunty na której potencjalny inwestor buduje dworzec oraz np. centrum handlowe i kamienice o typowo komercyjnym charakterze. Z dostępnych wizualizacji wynika, że centrum przesiadkowe mogłoby powstać w pobliżu kładki na Dworcu Głównym PKP. Oprócz dwupoziomowego parkingu dla autokarów, czy busów powstałaby budynek poczekalni z kasami biletowymi, strefą sanitarną, czy spożywczą.

Dlatego ta inwestycja byłaby związana z przebudową placu Zawiszy Czarnego. Miasto wystąpiło już o warunki zabudowy. Mogłyby tam powstać m.in. nawet 11-kondygnacyjne budynki z mieszaniami i częścią handlową.

- Podział nieruchomości związany jest z regulacją działek przewidzianych dla realizacji zadania oraz z wyodrębnieniem placu publicznego na osi ulicy Narutowicza. Pozostała część działki, po niezbędnych regulacjach, będzie przeznaczona jako wkład własny gminy do przedsięwzięcia realizowanego w partnerstwie publiczno-prywatnym - wyjaśnia Dariusz Sadowski z magistratu.

Jak dodaje o możliwych parametrach zabudowy i zagospodarowaniu terenu przesądzi decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a także decyzja o warunkach zabudowy.

Dlatego w projekcie budżetu Szczecina na 2024 r. zarezerwowano 700 tys. zł na decyzje z tym związane. Chodzi o zlecenie i przygotowanie opracowań związanych z oceną efektywności realizacji projektu w formule PPP, w tym m.in.: wykonanie analiz prawnych i ekonomicznych. Kontynuowane mają być też działania związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński