MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Medycyna to też handel

RADOSŁAW JANKOWSKI
W Polsce powstaje coraz więcej aptek.
W Polsce powstaje coraz więcej aptek. Archiwum
Aż 40 procent ofert pracy na rynku farmaceutycznym skierowanych jest do przedstawicieli farmaceutycznych lub handlowych.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez InfoPraca.pl w styczniu i lutym 2008 roku.

W styczniu i lutym bieżącego roku internetowa giełda pracy InfoPraca.pl przeprowadziła akcję marketingową skierowaną do przedstawicieli branży medycznej i farmaceutycznej. Na podstawie analizy blisko 30 tysięcy ofert pracy specjaliści przygotowali raport o sytuacji na tym niezwykle trudnym rynku pracy.
W analizowanym okresie InfoPraca.pl powiększyła bazę ofert pracy w tym sektorze o 34 procent, równocześnie liczba aplikacji wzrosła o 25 procent.

Medyczna geografia

Najwięcej ofert pracy pochodzi z województw: mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Najmniej z Podlasia, Warmii i Mazur oraz województwa lubuskiego. Podobnie wygląda geograficzna struktura aplikacji na stanowiska w branży medycznej i farmaceutycznej.

Polacy kupują coraz więcej leków, ale wartość sprzedaży leków nadal nie jest wysoka w porównaniu ze średnią europejską. Dynamiczne tempo wzrostu tego wskaźnika pozwala przewidywać, że rynek leków w Polsce będzie się systematycznie rozwijał w ciągu najbliższych kilku lat. Wartość rynku farmaceutycznego rośnie a wraz z nim rynek pracy związany z tą branżą.

Handlowiec od zaraz

Opinia eksperta

Jarosław Król, z koszalińskiego Powiatowego Urzędu Pracy:
- Nie można powiedzieć, żeby ostatnio było jakieś nasilenie ofert pracy w branży medycznej, natomiast są stanowiska, na które jest duże zapotrzebowanie. Głównie to masażyści i i fizjoterapeuci. Można śmiało powiedzieć, że jest to zjawisko szersze, ponieważ mamy oferty z wielu innych powiatów. Trzeba jednak zaznaczyć, że pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem, co w końcu w tych specjalnościach ma niebanalne znaczenie. Potrzebne są również pielęgniarki z prawem do wykonywania zawodu. Duże zapotrzebowanie jest na ratowników medycznych i tu niestety można powiedzieć, że występuje niedobór.

Co czwarty pracodawca tej branży poszukuje pracowników sprzedaży (40% wszystkich ofert), których stanowisko definiowane jest jako przedstawiciel farmaceutyczny, handlowy, medyczny. Na te posady mogą aplikować absolwenci uczelni wyższych o profilu medycznym lub pokrewnym. Pracodawcy oczekują przede wszystkim komunikatywności, umiejętności współpracy z klientem, doświadczenia zawodowego oraz udokumentowanych sukcesów w sprzedaży.

Rozwojowa apteka

Na drugim miejscu pod względem liczby ofert pracy znaleźli się farmaceuci, magistrowie i technicy farmacji oraz kierownicy aptek. Co ciekawe, drugie z proponowanych stanowisk cieszyło się najmniejszą popularnością wśród kandydatów na wszystkie stanowiska w branży farmaceutycznej. Może to być wynikiem wysokich wymagań, jakie pracodawcy stawiają kierownikom aptek oraz systematycznego wzrostu liczby aptek w Polsce.

Innym może być ciężko

Nie najlepiej natomiast w badaniach przeprowadzonych przez InfoPraca.pl wypadła oferta dla pracowników medycznych. Na lekarzy, pielęgniarki i fizjoterapeutów, opiekunów czeka zaledwie 2 procent wszystkich ofert pracy związanych z analizowaną branżą. Duża część tych ofert pochodzi spoza granic naszego kraju.

W tym przypadku należy zaznaczyć, że osoby z takim wykształceniem, szczególnie z doświadczeniem zawodowym nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Problem jednak istnieje w zarobkach tej grupy, związanych z ogólną sytuacją służby zdrowia w Polsce. Natomiast oferty z sektora prywatnego stanowią niewielki procent. Wyjątkiem jest choćby stanowisko masażysty, tak często poszukiwanego przez hotele czy ośrodki spa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński