MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie dodatki należą się dzieciom na chorych rodziców w 2024 roku. Oto najważniejsze zasady!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W ciągu 10 lat przybyło blisko 2 mln osób w wieku 60/65 i więcej. Za kilka dekad odsetek seniorów w porównaniu do osób w wieku produkcyjnym będzie w Polsce najwyższy w UE.
W ciągu 10 lat przybyło blisko 2 mln osób w wieku 60/65 i więcej. Za kilka dekad odsetek seniorów w porównaniu do osób w wieku produkcyjnym będzie w Polsce najwyższy w UE. 123RF
Co 5. mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat. Rodzice starzeją się, a dzieci pracują. Mają swoje rodziny, kredyty i inne zobowiązania. Czy mogą w tym czasie zaopiekować się chorymi matką lub ojcem tak, żeby nie musieli brać urlopu od pracy? Oto wszystko, co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym.

Spis treści

- Wyraźnie widać proces starzenia się społeczeństwa - komentował dr Dominik Rozkrut, prezes GUS, gdy prezentował dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, przeprowadzonego w 2021 roku.

Liczby są okrutne. Tak przybywa osób starszych!

Według NSP, na przełomie dekady odsetek osób będących w wieku przedprodukcyjnym zmienił się z 18,7 proc. do 18,4 proc., produkcyjnym z 64,4 proc. do 59,3 proc., a w poprodukcyjnym z 16,9 proc. do 22,3 proc.

Wnioski z raportu? W ciągu dekady przybyło blisko 2 mln osób w wieku 60/65 i więcej, a tym samym już przeszło co 5. mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat. Za kilka dekad odsetek seniorów w porównaniu do osób w wieku produkcyjnym będzie w Polsce najwyższy w UE.

"Skutki takiej sytuacji demograficznej to m.in. wyludnianie się miast, napięcia w systemie emerytalnym i zdrowotnym, konieczność podnoszenia podatków, kurczenie się rynku pracy" - wyliczał na Twitterze Paweł Borys, były prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Starzenie się społeczeństwa to również duże wyzwanie dla rodzin seniorów, którzy coraz częściej potrzebują opieki i to nie tylko medycznej, ale również bliskich.

Komu należy się zasiłek opiekuńczy i ile dni w roku?

W takiej sytuacji można skorzystać z zasiłku opiekuńczego - to 14 dni w roku kalendarzowym. Nie trzeba ich wybrać jednorazowo.

- O zasiłek mogą ubiegać się osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny - tłumaczy Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodzica dziecka, rodziców, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat, ale pod warunkiem że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie jej trwania i nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby ją zapewnić.

Rzeczniczka ZUS podkreśla, że nie trzeba być zameldowanym wspólnie z chorym : Ważne, aby w czasie, kiedy opiekujemy się chorym być z nim we wspólnym domu.

Zasiłek opiekuńczy - jakie dokumenty?

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy za opiekę nad innym - chorym członkiem rodziny to wystawione e-ZLA i wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15B.

  • Pracodawca lub zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków, przekazuje do ZUS-u wraz z drukiem Z-3/Z-3a wniosek ubezpieczonego o zasiłek (Z-15B). Natomiast osoby prowadzące własną firmę ten wniosek kładają w ZUS.

Pracodawca (zleceniodawca) może wysłać dokumenty przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Dzieci opiekujące się rodzicami. Jaki zasiłek?

- Powinien jednak pamiętać, że załączone do druku Z-3 lub Z-3a oświadczenia pracownika, np. Z-15A, Z-15B lub inne oświadczenia muszą być poświadczone przez płatnika składek za zgodność z oryginałem - dodaje Krystyna Michałek.

Osoby, które będą "na opiece" z chorym rodzicem otrzymają za ten czas 80 procent wynagrodzenia, czyli na zasadach, jakby same przebywały na zwolnieniu lekarskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie dodatki należą się dzieciom na chorych rodziców w 2024 roku. Oto najważniejsze zasady! - Gazeta Pomorska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński