Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz grupę krwi ARh-? Jesteś dziś potrzebny! Oddaj ją dla Natana

Anna Folkman
Anna Folkman
Natan Stasiak jest pacjentem Oddziału Św. Mikołaja w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. Potrzebuje dziś płytek krwi, które mogą być pozyskane tylko z bezpośrednio oddanej przez dawcę krwi. Czas jest dziś do godz. 12.30. Rodzice bardzo proszą o pomoc.

Zgłaszając się dziś w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie można pomóc Natanowi. Rodzice kolejny raz usłyszeli, że jest problem z płytkami krwi grupy A Rh -. Po prostu ich nie ma. Wszystko komplikuje fakt, że płytki krwi muszą być pozyskane ze "świeżo" oddanej krwi a nie z tej, która jest zamrożona.

Natan ma 10 lat, choruje na anemię aplastyczną szpiku kostnego. To bardzo rzadka choroba.

- Jego szpik przestał produkować płytki krwi. To oznacza, że powoli kończą się one w jego organizmie. Odpowiadają za krzepliwość, jeśli syn ich nie otrzyma na czas, może dojść do krwotoku. Bardzo prosimy o pomoc - apeluje Bartosz Stasiak, tata chłopca.

Przyjdź! Jeśli nie zdążysz dziś, przyjdź jutro!
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie
70-482 Szczecin
al. Wojska Polskiego 80/82

Fakty i mity na temat krwiodawstwa

Jak oddać krew? Trzeba być osobą zdrową, pojawić się w punkcie poboru krwi po lekkim śniadaniu i zabrać ze sobą dokument tożsamości. Przed oddaniem krwi musimy wypełnić ankietę. W ankiecie odpowiada się na pytania dotyczące naszego stanu zdrowia. Trwa to około 10-15 minut. Kolejny etap to wizyta w gabinecie lekarskim. Lekarz weryfikuje dane z ankiety, bada ciśnienie i sprawdza wagę ciała. Następny etap to pierwsze, wstępne oddanie krwi. Czuć tylko delikatne ukłucie igły, to nic nie boli. Tutaj pobierane są pierwsze próbki do badania, z których lekarze zaczerpną informacji o naszym stanie zdrowia. Przy okazji oddawania krwi dowiadujemy się wiele o naszym obecnym stanie zdrowia.

Po wizycie w gabinecie lekarskim czeka nas krótki relaks w małej kawiarence na parterze. Tam dostaniemy napój (np. kawę, herbatę, czy gorącą czekoladę) i wafelka, żeby wzmocnić się po oddaniu próbki i odpocząć przed właściwym oddaniem krwi. Kiedy przychodzi ten moment, układamy się na wygodnym fotelu. Na początku część krwi pobierana jest do kolejnych badań. Dopiero po chwili pobiera się właściwą, najczęściej 450 ml. Trzeba przy tym delikatnie poruszać dłonią. Wszystko trwa zaledwie kilka minut. Po oddaniu krwi należy odpocząć. W kawiarence ponownie możemy napić się, zjeść kanapkę. W nagrodę na każdego czeka też kilka czekolad. Otrzymamy też zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi.

Oddana krew jest ponownie badana. Między innymi na choroby wirusowe, takie jak AIDS, czy żółtaczka. Na pojemniku z krwią nie ma już imienia i nazwiska, a jedynie kod kreskowy. Oznaczana jest także grupa krwi.

Przygotowana do wydania krew trafia do chłodni. Może być w taki sposób przechowywana do 42 dni. Płytki nadają się do transfuzji tylko przez pięć dni. Po odwirowaniu z krwi można wydzielić płytki krwi i osocze, które będą mogłyby być przetaczane niezależnie. Szpitale zgłaszają wcześniej zapotrzebowanie na krew. Trafia ona na konkretne oddziały, najczęściej na hematologię i do przeszczepień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński