Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałkowie nadodrzańskich województw łączą siły w sprawie pomocy Odrze. Podpisali specjalne porozumienie

OPRAC.:
Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
"Memorandum o porozumieniu ws. ochrony i odbudowy ekosystemu rzeki Odry" podpisali przedstawiciele pięciu województw, przez które przepływa rzeka Odra. Do podpisania dokumentu doszło 5 kwietnia w Przystani nad Odrą w Cigacicach w gminie Sulechów.

Porozumienie władz wojewódzkich ma na celu przeprowadzenie rzetelnej diagnozy, tego co wydarzyło się w ubiegłym roku i rewitalizację ekosystemu Odry.

– Zaprosiliśmy do naszego zespołu przede wszystkim ekspertów: naukowców, ekologów, organizacje pozarządowe i przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą związaną z Odrą. Powstały trzy zespoły: zadaniem pierwszego jest wykonanie rzetelnej diagnozy całego ekosystemu i przygotowanie monitoringu, drugi zespół pracuje nad przygotowaniem strategii rewitalizacji, odbudowy tego, co zostało w tej strasznej katastrofie zniszczone. Trzeci zespół, zajmuje się administracją i finansami. Jego zadaniem jest sfinansowanie badań, które prowadzimy - tłumaczyła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Samorządy już wcześniej we własnym zakresie finansowały badania prowadzone na Odrze. Zachodniopomorski urząd marszałkowski wspiera badania prowadzone przez Uniwersytet Szczeciński. Teraz uczelnie ze wszystkich województw będą mogły ze sobą współpracować.

– Dzisiaj podpiszemy porozumienie z uczelniami wszystkich pięciu województw i ustalimy harmonogram kolejnych działań. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować naukowcom z naszych uniwersytetów, które prowadzą działania wzdłuż całej Odry – oświadczył marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

10-letni plan odbudowy

Dr hab. Krzysztof Lejcuś z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przekazał, że powstał ramowy program, zakładający długi, bo aż 10-letni program odbudowy ekosytemu i jego monitoringu, podzielony na kilka części, z których najważniejsze to:

1/ sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się aktualnie Odra po tym, co się wydarzyło w zeszłym roku;
2/ zaplanowanie działań naprawczych i takich działań, które przygotowałyby nas do skutecznego działania, gdyby podobna sytuacja się wydarzyła;
3/ wprowadzenie działań naprawczych;
4/ wprowadzenie kilkuletniego planu monitoringu i ewentualnego uzupełniania działań.

– Mamy nadzieję, jako zespół naukowców funkcjonujących na uczelniach położonych wzdłuż Odry, że teraz, na wiosnę, będziemy mogli rozpocząć kompleksowe, ujednolicone, zgrane w czasie i metodyce badania – powiedział dr Krzysztof Lejcuś – Badania nie prowadzone fragmentarycznie, ale na całej długości Odry w Polsce, również w porozumieniu z naszymi kolegami z Niemiec – dodał.

Trudna sytuacja w dolnej Odrze

Wciąż dużo mówi się o wysokim zasoleniu wód Odry. Według doniesień najgorsza sytuacja występuje w Kanale Gliwickim, ale okazuje się, że zachodniopomorski odcinek rzeki również ma nie najlepsze parametry.

– W tej chwili dysponujemy niewielkim zakresem badań jeżeli chodzi o dolny odcinek Odry w województwie zachodniopomorskim – ten najtrudniejszy, gdzie ogromną rolę odgrywa hydrologia wody - zaznaczyła prof. Hanna Siwek z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – Dysponujemy badaniami prowadzonymi przez Uniwersytet Szczeciński, które wskazują, że zasolenie w Odrze jest nadal ponadnormatywne. W tej chwili rozpoczyna się lato hydrologiczne i dopiero teraz zobaczymy efekt tego, co się wydarzyło w zeszłym roku. I tutaj naszym zadaniem jest nie tylko monitoring, ale też przygotowanie procedur, które pozwolą na zareagowanie, gdyby coś takiego się znowu powtórzyło. Chodzi mi głównie o odcinek dolnej Odry, gdzie sytuacja troficzna jest bardzo zła. Gdzie do śnięcia ryb dochodziło głównie z powodu przyduchy, niedotlenienia – dodała.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński