Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Różowej Wstążki przeszedł ulicami Szczecina: "Kobiety badajcie się"! [ZDJĘCIA]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Marsz Różowej Wstążki w Szczecinie 2022
Marsz Różowej Wstążki w Szczecinie 2022 fot. Andrzej Szkocki
- Pokonałam raka, bo miałam dużo szczęścia. Gdyby nie badania profilaktyczne, być może już by mnie nie było - mówiła jedna z uczestniczek sobotniego Marszu Różowej Wstążki.

Marsz powrócił na ulice Szczecina po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Wzięło w nim udział kilkaset pań w różnym wieku i grupka mężczyzn. Marsz to wyraz wsparcia dla osób zmagających się z chorobami nowotworowymi i okazja do promowania badań profilaktycznych i zdrowego trybu życia.

Marsz tradycyjnie jest organizowany w październiku z okazji miesiąca walki z rakiem piersi.

Uczestnicy przeszli spod pomnika Gryfa na alei Jana Pawła II pod szczecińską filharmonię. Organizatorzy marszu zaprosili wszystkich, którzy chcą okazać wsparcie kobietom zmagającym się z nowotworami.

Jedną z takich osób jest pani Joanna. Ma 33 -lata. Jakiś czas temu wykryto o niej raka piersi.

- To dzięki badaniom profilaktyczny, udało się go szybko pokonać i od kilku lat jestem zdrowa. Ale wiem, że wiele kobiet nie miało i nie będzie miało tyle szczęścia. Niestety często dlatego, że nie bada się regularnie - mówi.

Po marszu rozpoczęły się prelekcje edukacyjne przygotowane przez specjalistów z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Mini wykłady ekspertów zaplanowano do 15.30 w sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej. Wśród gości jest m.in. dr Katarzyna Żułtak-Bączkowska - specjalista rehabilitacji i medycyny paliatywnej, prekursor rehabilitacji onkologicznej w województwie zachodniopomorskim, wieloletnia prezes Regionalnej Fundacji Walki z Rakiem i konsultant wojewódzki w zakresie medycyny paliatywnej na terenie województwa zachodniopomorskiego.

W holu filharmonii stanęły stoiska profilaktyczno-edukacyjne. Po zmroku, gmach budynku podświetlony zostanie na różowo, na znak solidarności z kobietami cierpiącymi na nowotwór piersi.

- Staramy się skupić uwagę kobiet na konieczności brania udziału w badaniach profilaktycznych oraz świadomości budowania zdrowego trybu życia - mówi Agnieszka Muchla-Łagosz z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.

Przez cały październik w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii (w budynku Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi), w poczekalni do pracowni mammografii można oglądać wystawę zdjęć kampanii "Pomacaj się". Organizatorzy tej kampanii od 2019 r. do dziś sfotografowali 140 kobiet doświadczonych rakiem piersi. Jak piszą: "(To) kampania społeczna mająca na celu zwrócenie uwagi na znaczenie samobadania we wczesnym wykrywaniu raka piersi oraz pokazująca siłę i piękno kobiet dotkniętych rakiem piersi."

- Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet - w 2021 r. w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie zoperowaliśmy około 1100 pacjentek z diagnozą raka piersi – twierdzi dr Małgorzata Talerczyk z ZCO - Pacjentki często zgłaszają się do nas zbyt późno, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Tymczasem rak piersi wcześnie wykryty jest możliwy do wyleczenia. Właśnie dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne: mammografię i USG oraz pamiętać o comiesięcznym samobadaniu piersi.

Bezpłatna mammografia w Szczecinie

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – do tych Pań skierowany jest populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego wykonywana jest bezpłatna mammografia. Trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesna, a pacjentki (które nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ w ciągu ostatnich dwóch lat) nie muszą mieć na nią skierowania. Nie obowiązuje też rejestracja.

- W naszym szpitalu mammografię w ramach programu wykonujemy codziennie, od poniedziałku do piątku - przypomina Agnieszka Muchla-Łagosz. - Wystarczy zgłosić się do Zakładu Diagnostyki Obrazowej (mieści się w budynku nr 8, czyli Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi): w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 8.30-15.30, a w środę w godz. 8-17.

Organizatorami Marszu są: Fundacja MOŻESZ, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Stowarzyszenie Amazonek AGATA w Szczecinie oraz Filharmonia Szczecińska. Marsz wsparciem objął Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński