Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Marek Gróbarczyk: Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu w pełni potwierdzona

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem zaplanowanym przez dotychczasowy rząd, nowy terminal powinien rozpocząć działalność na początku roku 2028.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem zaplanowanym przez dotychczasowy rząd, nowy terminal powinien rozpocząć działalność na początku roku 2028. archiwum gs24.pl
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował w środę na serwisie X (dawny Twitter), że budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu jest już pewna.

"Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu w pełni potwierdzona moją decyzją przekazującą w dzierżawę 75 ha na 30 lat dla konsorcjum DEME CONCESSIONS N.V. I QTERMINALS. Inwestycja to impuls rozwojowy nie tylko dla Pomorza Zachodniego, ale też całej Polski!" - napisał Marek Gróbarczyk.

Przypomnijmy: przedwstępną umowę w tej sprawie Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał w lipcu z konsorcjum, w skład którego wchodzą właśnie DEME CONCESSIONS N.V. z siedzibą w Belgii oraz QTERMINALS W.L.L. z siedzibą w Katarze. Umowa dotyczyła również finansowania, budowy i eksploatacji Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego. Jeszcze wcześniej, bo w maju tego roku, Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa i rozbudowa infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu w latach 2023 – 2029”.

Marek Gróbarczyk tłumaczył wówczas, że dzięki budowie portu kontenerowego i nowego podejścia port w Świnoujściu w ciągu 6-7 lat będzie poważną konkurencją dla Hamburga. Obecnie zespół portów Szczecin-Świnoujście nie obsługuje dużych jednostek transoceanicznych - nowa inwestycja ma sprawić, że będą mogły tu docierać największe morskie kontenerowce.

Budowa w samym Świnoujściu budzi duże emocje. Na inwestycję od początku nie zgadza się część mieszkańców. Również w środę przypomniał o tym Piotr Piwowarczyk, szef Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Piwowarczyk poinformował, że 8 lutego 2024 zostanie zorganizowana konferencja zatytułowana „Terminal Kontenerowy w Świnoujściu- szansa czy zagrożenie”.

„Zapraszamy do udziału w tym seminarium także przedstawicieli inwestora, władze ZMPSiS, przedstawicieli władz państwowych itd. Szczegóły wkrótce” - napisał w mediach społecznościowych Piwowarczyk.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem zaplanowanym przez dotychczasowy rząd, nowy terminal powinien rozpocząć działalność na początku roku 2028.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński