MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Lemański w Łodzi będzie pracował w archidiecezji łódzkiej! Suspensa została cofnięta

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
yotube
Ks. Wojciech Lemański w Łodzi ma pracować na terenie archidiecezji łódzkiej. Suspensa nałożona przez ks. arcybiskupa Henryka Hosera została cofnięta.

Ks. Wojciech Lemański za zgodą biskupa Romualda Kamińskiego ma pełnić posługę duszpasterską na terenie archidiecezji łódzkiej. Jak powiedział w rozmowie z radem TOK FM ma się zajmować dialogiem żydowsko – chrześcijańskim. A więc pracą, której poświęcał się od lat. Prawdopodobnie ks. Lemański w Łodzi będzie kapelanem aresztu śledczego przy ul. Smutnej.

Przypomnijmy, że ks. Wojciech Lemański jest jednym z najbardziej znanych, ale też kontrowersyjnych polskich kapłanów. Ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Urodził się w Legionowie, we wrześniu skończy 56 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. Był między innymi wikariuszem w Rzeczycy koło Tomaszowa Mazowieckiego. Potem proboszczem w Świdrze, a od 1990 do 1997 roku pracował jako proboszcz na Białorusi. Wrócił do Polski i objął parafię Miłosierdzia Bożego w Otwocku. W 2006 roku został proboszczem parafii w Jasienicy. Gdy ordynariuszem diecezji warszawsko -praskiej został arcybiskup Henryk Hoser, ks. Wojciech Lemański popadł z nim w konflikt.

Umówiliśmy się z ks. arcybiskupem Rysiem, że nie będę udzielał wypowiedzi – powiedział nam ks. Wojciech Lemański. - Mogę tylko powiedzieć, że cieszę się, że archidiecezja łódzka była dla mnie otwarta.

Arcybiskup zarzucił mu m.in., że skonfliktował lokalną społeczność, deprecjonuje osoby i posługi biskupów oraz kapłanów, naruszenie ich dobra osobiste i dobre imię, podejmowanie decyzje dotyczące parafii bez zgody kompetentnej władzy kościelnej. W 2012 roku ks. Lemański otrzymał upomnienie kanoniczne. Odwołał się do tej decyzji do Watykanu. Dwa lata później został suspendowany. Kara oznacza zakaz czynności kapłańskich – odprawiania mszy świętych, spowiadania czy noszenia stroju duchownego. Teraz została cofnięta. Ks. Lemański może wykonywać wszystkie czynności związane z posługą duchowną. I podlega arcybiskupowi Grzegorzowi Rysiowi, metropolicie łódzkiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Ks. Lemański w Łodzi będzie pracował w archidiecezji łódzkiej! Suspensa została cofnięta - Dziennik Łódzki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński