Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec tradycji pułku, w Choszcznie wojska będzie mniej

Marek Jaszczyński
Pożegnanie ze sztandarem jednostki.
Pożegnanie ze sztandarem jednostki. St. chor. szt. Paweł Jagodziński
Artylerzyści 2. Pułku Artylerii Legionów żegnają się z Choszcznem. Jednostka ulega rozformowaniu. - Szkoda, że zabierają nam artylerzystów - mówią w mieście.

Dzieje 2. Pułku Artylerii Legionów

2 pułk artylerii im. króla Władysława IV stacjonował w Szczecinie od 1949 roku. Brał udział w rozminowaniu okolic Goleniowa i Kamienia Pomorskiego. Od 7 listopada 2001 roku został przeniesiony do Choszczna.

Na terenie koszar 2. pułku odbyła się uroczystość pożegnania sztandaru oraz przekazania tradycji 2 Pułku Artylerii z Choszczna. W wyniku zmian organizacyjnych zachodzących w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z końcem bieżącego roku pułk ulegnie rozformowaniu.

- Dziękuję za wspólną służbę wszystkim żołnierzom 2 Pułku Artylerii, którzy zawsze wzorowo wywiązywali się ze swoich zadań - mówił podczas pożegnania generał brygady Ireneusz Bartniak, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Waszym rodzinom, które wspierały Was w trudnej i odpowiedzialnej służbie. Dziękuję również pracownikom wojska, którzy codzienną pracą współtworzyli potencjał bojowy jednostki.

Najważniejszym momentem uroczystości było pożegnanie sztandaru 2 Pułku Artylerii przez żołnierzy i pracowników. Po symbolicznym uniesieniu sztandaru przez pełniącego obowiązki dowódcy podpułkownika Edwarda Kalinowskiego, poczet sztandarowy, po raz ostatni, przemaszerował przed rozwiniętym szykiem jednostki. Za kilka dni sztandar zostanie przekazany do muzeum Wojska Polskiego.
Ostatnim akcentem tego wyjątkowego dnia było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wszystkim żołnierzom i pracownikom 2 pułku.

Z decyzją o rozformowaniu pułku nie mogą pogodzić się samorządowcy.

- Nie rozumiem decyzji ministerstwa obrony narodowej, resort zdecydował o rozformowaniu pułku zlokalizowanego tak blisko poligonu drawskiego - mówi Robert Adamczyk, burmistrz Choszczna. - Według mnie jedyną przyczyną rozwiązania jednostki była chęć pozostawienia podobnej jednostki w Sulechowie (5. Pułk Artylerii - przyp. red.). Ale ufam, że wojsko wróci w takiej liczbie do Choszczna, były czasy kiedy garnizon liczył kilka tysięcy żołnierzy.

Przypomnijmy, że wojsko nie wyszło całkiem z Choszczna. W koszarach po 2. PA przeprowadzili się artylerzyści z dywizjonu artylerii 12. Brygady Zmechanizowanej.

- To duży dywizjon, a pułk nie był zbyt liczny więc ilościowo i jakościowo nie będzie różnicy - zapewnia mjr Zdzisław Wrona z biura prasowego 12 SDZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński