Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert Noworoczny chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki przy świetle lampek

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Chór Politechniki Morskiej śpiewał na niedzielnym Koncercie Noworocznym w szczecińskim kościele garnizonowym.
Chór Politechniki Morskiej śpiewał na niedzielnym Koncercie Noworocznym w szczecińskim kościele garnizonowym. Andrzej Szkocki
"Cicha noc". To kolęda, którą Chór Politechniki Morskiej zaśpiewał jako pierwszą na niedzielnym Koncercie Noworocznym w szczecińskim kościele garnizonowym. Potem była "Wśród nocnej ciszy", "Dzisiaj w Betlejem" i "Bóg się rodzi". Wszystkie kolędy zaśpiewane przy świetle lampek imitujących świece, które każdy chórzysta trzymał w ręku. - Cudowny koncert. Cudowny wieczór. Jestem wzruszona - przyznała pani Aldona. Na występ chóru przyjechała specjalnie z Polic.

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch wystąpił w niedzielę (22 stycznia) w kościele pw. św. Wojciecha (kościół garnizonowy). Podczas swojego corocznego Koncertu Noworocznego zaśpiewał najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Zaprezentował też specjalnie przygotowane na tę okazję utwory. Wybrzmiały więc klasyczne polskie kolędy oraz oryginalne aranżacje zagranicznych i rodzimych pieśni świątecznych (w tym autorskie kompozycje o tematyce marynistycznej, np. Kolęda żeglarska czy Płyniemy do Betlejem), kolędy góralskie a także dzieła sakralne oraz utwory z nurtu muzyki gospel. Jeden utwór, z udziałem solistki, został zaśpiewany w języku suahili.

Na koncert jednego z najlepszych szczecińskich chórów przyszły tłumy - kościół był wypełniony po brzegi (łącznie z balkonami). Zapytani przez nas miłośnicy muzyki zapewniali, że się nie zawiedli, tym bardziej, że występ zespołu wzbogacony o subtelną choreografię jeszcze bardziej koncert uatrakcyjniał.

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją założycielki, dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch istnieje już 20 lat. Blisko stuosobowa grupa ma na swoim koncie setki koncertów, kilkanaście międzynarodowych tournée, kilkadziesiąt głównych nagród uzyskanych na prestiżowych festiwalach chóralnych w kraju i za granicą, siedem płyt CD i liczne prawykonania dzieł muzyki współczesnej, w tym o tematyce marynistycznej.

Tylko przez ostatnie 10 lat chór zdobył na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach ponad siedemdziesiąt głównych nagród festiwalowych, w tym 12 Grand Prix (m.in. w Tajwanie, Czechach, Rosji, Słowacji, we Włoszech czy na Litwie), 46 Złotych Medali, a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół odwiedził już kilkadziesiąt krajów świata, m.in. Japonię, Tajwan, Kanadę, Ekwador, Włochy, Francję, Hiszpanię, Turcję, Macedonię, Litwę, Maltę, Irlandię czy Rosję.
Trzy lata temu, jeszcze jako Chór Akademii Morskiej, otrzymał honorowy tytuł Ambasadora Szczecina 2019.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński