Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zatrzymania w Dolnej Odrze

Mariusz Parkitny
11 osób zatrzymano w związku z nieprawidłowościami w Zespole Elektrowni Dolna Odra. Łącznie w sprawie podejrzanych jest już 30 osób.

Na polecenie prokuratora zatrzymań dokonali w poniedziałek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Delegatury w Szczecinie

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie nadzoruje śledztwo dotyczące narażenia na znaczną szkodę majątkową Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin.

W toku śledztwa ustalono dotychczas, że co najmniej od czerwca 2016 r. osoby zatrudnione w Elektrowni Szczecin nie dopełniały swoich obowiązków i przyjmowały biopaliwo o właściwościach nie spełniających norm technicznych przewidzianych w umowie. W zamian za nie dopełnienie obowiązków przyjmowali oni korzyści majątkowe. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że na skutek tego procederu wyrządzono wielomilionowe szkody spółce Skarbu Państwa tj. Polskiej Grupie Energetycznej S.A.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce już w dniu 2 lutego 2017 r., kiedy to na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Delegatury w Szczecinie dokonali zatrzymania 12 osób, w tym pracowników Elektrowni Dolna Odra w Szczecinie, u których następnie przeprowadzono przeszukania. Wśród zatrzymanych wówczas osób był Główny Inżynier ds. Wytwarzania Energii Elektrowni Szczecin, którego funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego ujęli na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 50 tys. zł
Po dokonaniu zatrzymania, prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, a także o charakterze korupcyjnym.

Do kolejnych zatrzymań doszło także w dniu 3 lipca 2017r.

Tego dnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratora zatrzymali kolejne 10 osób zaangażowanych w ten przestępczy proceder, w tym 9 pracowników Elektrowni. Po doprowadzeniu podejrzanych do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie zostały ogłoszone im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz łapownictwa - mówi prok. Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Ostatnie zatrzymania miały miejsce w dniu wczorajszym, tj. 17 lipca 2017 r. Zatrzymanym w tym dniu przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty o charakterze korupcyjnym ).
Wobec trzech – spośród 34 podejrzanych – na wniosek prokuratora stosowane jest tymczasowe aresztowanie. Wśród osób tymczasowo aresztowanych jest Główny Inżynier ds. Wytwarzania Energii Elektrowni Szczecin, a także biznesmen, któremu zarzuca się m. in. wręczanie korzyści majątkowych.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w rożnych kwotach do 60 tys. zł

Za zarzucane przestępstwa między innymi polegające na tzw. korupcji grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zobacz także:

Polecamy na gs24.pl:

Wybuch gazu przy ul. Ofiar Oświęcimia w Szczecinie. Osiem os...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński